Aktualności

„EUROPraktykA - Staszic rusza w świat!”, czyli Grecka wyprawa na praktyki


Powoli staje się to rytuałem, że uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica jadą na praktyki zawodowe do Grecji. Tak i w tym roku, nie odpuściliśmy możliwości skorzystania z wyjazdu na praktyki zagraniczne. W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, 40. uczniów pod opieką nauczycieli wyruszyło na Riwierę Olimpijską realizować praktyki zawodowe we wsparciu ze strony Olympus Education Services. W ramach projektu, w dniach 19.04-30.04.2021 realizowali oni pod okiem greckich mentorów program uwzględniający codzienne zajęcia praktyczne dla kierunków technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Postawione uczniom zadania pozwoliły im na zweryfikowanie wiedzy zdobytej przez nich w szkole oraz rozwinięcie je o doświadczenie z rynku greckiego.

 

Ekonomiści zdobywali wiedzę od greckich praktyków, w tym księgowych prowadzących rozliczenia dla firm funkcjonujących na lokalnym i międzynarodowym rynku. Dowiedzieli się oni o genezie i skutkach kryzysu finansowego w Grecji oraz wpływie pandemii COVID na grecką gospodarkę, która to w dużej mierze bazuje na turystyce. Podczas wykonywania zadań praktycznych tworzyli oni i prowadzili dokumentację księgową firm, uwzględniającą rozliczenia podatkowe i kadrowe. Duża część zajęć praktycznych grupy informatyków poświęcona została programowaniu. Sprawdzali się oni w programowaniu robotów do wykonywania podstawowych zadań ćwiczeniowych, takich jak przenoszenie wybranych elementów do wyznaczonych miejsc na mapie treningowej. W ramach urozmaicenia zajęć, ścierali się oni w pojedynkach za pomocą stworzonych przez nich maszyn. Logistycy podejmowali się zgłębiania tajników zarządzania i rozplanowania funkcjonowania greckich przedsiębiorstw. W ramach pracy z greckimi przedsiębiorstwami, nadzorowali oni stany magazynowe, nabywając praktykę doświadczenia w przedsiębiorstwie. Produkcję artykułów spożywczych nadzorowali za to żywieniowcy. Poza wizytacją w fabryce fety, gdzie uczyli się historii i metod produkcji tego symbolu Greckiej kuchni, grupa wizytowała również winiarnię. Poznali oni tam proces produkcji wina od początku uprawy roślin, przez proces zbierania owoców, ich przetwarzania i ostatecznie butelkowania trunku i etykietowania butelki. Poza tym, mieli okazję sprawdzić się w przygotowywaniu pizzy, przejść kurs baristyczny obejmujący przygotowywanie letnich kaw oraz prowadzić serwis w restauracji renomowanego hotelu u podnóży Olipmu.

 

Realizacja praktyk zagranicznych była nie tylko okazją do sprawdzenia się w nowym środowisku dla uczniów, ale również dała im możliwość bliższego zapoznania się z Grecją. W ramach realizacji programu edukacyjno-kulturowego, grupa wybrała się na zwiedzanie wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO kompleksu skalno-klasztornego „Meteory”, a także drugiego co do wielkości miasta Grecji – Thessaloniki. Ponadto, w ramach realizacji mniejszych wycieczek i zaaranżowania krótszych przerw w grafiku zajęć praktycznych, grupie została przedstawiona historia i znaczenie regionu Riwiery Olimpijskiej w historii wypraw krzyżowych oraz jej rola w historii języka greckiego. Zrealizowany program pozwolił uczniom na rozwój kompetencji zawodowych oraz podniesienie świadomości kulturowej, związanej z bliższym zapoznaniem się z różnorodnością religii, tradycji, zwyczajów i stylów życia. W ramach potwierdzenia przebytego procesu rozwoju, uczniowie otrzymali indywidualne certyfikaty wystawione przez Szkołę oraz greckiego partnera w polskiej i angielskiej wersji językowej.

 

Wyjazd grupy uczniów pod opieką 4 nauczycieli został zrealizowany w ramach projektu „EUROPraktykA - Staszic rusza w świat!” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Był on zwieńczeniem pierwszej części projektu, której kontynuacja planowana jest na jesień tego roku.

 

Zapraszamy do śledzenia poczynań uczniów „Staszica”, relacjonowanych za pośrednictwem szkolnej strony www oraz mediów społecznościowych – fanpage szkoły na portalu Facebook!

 

tekst i fot. ZSZ im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem