Aktualności

,,Tu bije serce polskiego mleczarstwa". Światowy Dzień Mleka z Mlekovitą


8 czerwca na Stadionie Miejskim w Wysokiem Mazowieckiem odbył się Światowy Dzień Mleka z Mlekovitą - impreza, której celem jest zwrócenie uwagi na prozdrowotne właściwości mleka, organizowana cyklicznie od 1998 roku. Jednym z partnerów organizacyjnych wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem. 

 

Wydarzenie zostało oficjalnie rozpoczęte przez Prezesa Zarządu Grupy Mlekovita, Dariusza Sapińskiego, który podkreślił wyjątkowość regionu województwa podlaskiego, a przede wszystkim powiatu wysokomazowieckiego pod kątem hodowli bydła i produkcji mleka.

 

- Tu bije serce polskiego mleczarstwa. To jest kraina mlekiem płynąca, z mleka żyjąca i na mleku budująca swoją przyszłość - powiedział Dariusz Sapiński. - Mam ten niezwykły przywilej, że w dniu 91. urodzin Mlekovity stoję za sterami jej od wielu lat, a całe swoje życie zawodowe związałem z jedną jedyną firmą. (...) O wielkości Mlekovity świadczą liczby. Poza 20 zakładami posiadamy 32 hurtownie i 140 sklepów Mlekovitka. Wielkość skupu rośnie systematycznie. Mleko odbieramy od 15 tysięcy dostawców, grupa zatrudnia 5 tysięcy pracowników, którzy dawali i dają z siebie wszystko, aby na 160 liniach produkcyjnych zaspokoić rosnące wymagania konsumentów. Współpracowaliśmy i współpracujemy z elitą nauki i techniki, wdrażając najnowsze rozwiązania na świecie. Nie marnujemy surowca na nietrafione produkty. Dzieki temu 1000 naszych produktów znanych jest nie tylko w polskich domach, ale i 159 krajach świata, do których eksportujemy ponad 35% naszej produkcji. (...) Mlekovita towarzyszy konsumentom w działaniach prozdrowotnych, a doskonałym tego przykładem jest dzisiejsza impreza, której celem jest zwrócenie uwagi na prozdrowotne właściwości mleka. Z mleka się nigdy nie wyrasta, a mleka i nabiału nigdy dość.

 

Podczas inauguracji Światowego Dnia Mleka z Mlekovitą, prezes zarządu Dariusz Sapiński wzniósł symboliczny toast szklanką mleka w towarzystwie honorowych gości imprezy - Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosława Zielińskiego, posłów na Sejm RP, Jacka Boguckiego i Henryka Wnorowskiego, Starosty Wysokomazowieckiego, Bogdana Zielińskiego, Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie, Jarosława Siekierko, Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Henryka Grabowskiego, reprezentantów instytucji państwowych, lokalnych samorządów oraz organizacji branżowych rolnictwa i mleczarstwa. Gościom wręczone zostały pamiątkowe statuetki jako dowód wdzięczności za wspieranie działalności i rozwoju Mlekovity na przestrzeni ostatnich lat.

 

Rolę Grupy Mlekovita w krajowej gospodarce zaznaczył Wiceminister MSWiA, Jarosław Zieliński.

 

O Spółdzielni Mlekovita myślimy z dumą, z satysfakcją i podziwem. Łapię się czasem na tej myśli, że to jest ,,nasza Mlekovita", chociaż jest to spółdzielnia, przedsiębiorstwo, biznes. Myślę ,,nasza mlekovita", bo jest to duma naszego regionu, to przedsiębiorstwo, które przekroczyło to, co wydawało się niemożliwe. To jest nasza polska wizytówka, wizytówka polskiego przedsiębiorstwa, która rozsławia naszą ojczyznę, Polskę, pokazuje, że w Polsce są zdolni ludzie, że w Polsce można rozwijać przedsiębiorczość na poziomie europejskim i światowym. Takie utożsamienie się z tą firmą w tym znaczeniu patriotyzmu regionalnego i polskiego ma swoje uzasadnienie. 

 

Jednym z tradycyjnych punktów Światowego Dnia Mleka z Mlekovitą był konkurs w piciu mleka, którego uczestnicy mieli za zadanie wypić litr mleka w jak najkrótszym czasie. Zwyciężył pan Wiesław Szydłowski z czasem 8,34 s. Drugie miejsce zajął Przemysław Zdziech (9,94 s), a trzecie Krzysztof Gregorczuk (14,17 s). Nagrody zwycięzcom wręczyli Prezes Zarządu Grupy Mlekovita, Dariusz Sapiński oraz Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski. 

 

Przez cały dzień goście Światowego Dnia Mleka z Mlekovitą mogli korzystać z przygotowanych przez organizatorów atrakcji, stoisk i animacji dla dzieci. Ze sceny czas umilały występy zespołów NEWS, BORYSS, koncert Margaret oraz kabaret Łowcy.B.