11 listopada Święto Niepodlełości


W sobotę 11 listopada 2017 roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody a w kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny.

W Wysokiem Mazowieckiem uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców i oddania hołdu poległym pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Mickiewicza oraz pod pomnikiem Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy przy rondzie im. NSZZ Solidarność.

Następnie odprawiona została msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem. Na zakończenie mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Szkoły Muzycznej I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem.

Po mszy poczty sztandarowe oraz wszyscy zebrani prowadzeni przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” w Wysokiem Mazowieckiem, Bractwa Kurkowego z Ciechanowca orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem OSP przemaszerowali pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na rynku Józefa Piłsudskiego. W hołdzie poległym za Ojczyznę odśpiewano hymn polski i delegacje licznie przybyłe na tę uroczystość złożyły wieńce i wiązanki.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Jacek Bogucki Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Bogdan Zieliński Starosta Wysokomazowiecki, Jarosław Siekierko Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie oraz Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego.

W uroczystościach wzięli udział także radni Sejmiku Województwa Podlaskiego: Daria Sapińska i Łukasz Siekierko, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, delegacje zakładów pracy i szkół, straży pożarnej, harcerze oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie z udziałem Starosty Wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego odbyła się także w Czyżewie.