Aktualności

13. Edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Świętego Jana Pawła II


  „Nie ma większego bogactwa w narodzie od światłych obywateli ” - te słowa wielkiego Papieża - Polaka były mottem trzynastej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Świętego Jana Pawła II, który odbył się 10 maja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym Wsi w Kuleszach Kościelnych. 

 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych, a patronat nad nim objęli: Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej Jego Ekscelencja ks. Bp Janusz Stepnowski, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Pan Bogdan Zieliński oraz Wójt Gminy Kulesze Kościelne, Pan Stefan Grodzki.

 

Celem, który od początku przyświecał organizatorom, jest zachęcenie dzieci i młodzieży do pogłębiania wiedzy o życiu, nauczaniu i działalności wielkiego Polaka, a przede wszystkim przybliżenie jego literackiej twórczości i strof o Nim.

Frekwencja podczas corocznych edycji dowodzi, że młodzież chętnie sięga po poezję Karola Wojtyły i wiersze o Wielkim Polaku. W tym roku również uczestnicy nie zawiedli, bowiem zgłosiło się do 29 recytatorów reprezentujących 10 szkół z całego powiatu.

Występy oceniała Komisja w składzie:

1.Pani Teresa Kulesza- emerytowany nauczyciel języka polskiego.

2. Ks. Jarosław Traczyk- wikariusz miejscowej parafii.

3. Pani Grażyna Wnorowska- lokalna poetka i miłośniczka literatury pięknej.

4. Pani Maria Kulesza – emerytowany pracownik gminnej biblioteki.

5. Pan Stefan Grodzki – Wójt Gminy Kulesze Kościelne.

 

Recytatorzy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-IIII szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz kl. VII –VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Komisja udała się na obrady , a oczekującym czas oczekiwania umilił słodki poczęstunek.

Tuż przed ogłoszeniem wyników głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych- Jolantyna Kamińska, która podkreśliła wysoki poziom umiejętności recytatorskich uczestników oraz podziękowała ich opiekunom za przygotowanie uczniów.

 

W kategorii kl. I-III SP zwyciężyła Maja Żebrowska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem. Na drugiej lokacie znalazła się Wiktoria Stypułkowska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie, natomiast trzecie miejsce zajęła Nikola  Patrycja Paluszek, która przyjechała ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnem.

 

Wśród recytatorów z kl. IV-VI bezkonkurencyjna okazała się Hanna Choińska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych, na drugim miejscu znalazła się Marta Murawska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem.  Trzecie miejsca w tej kategorii zajęła Maja Sienicka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem. Wyróżnienie  powędrowało do Mileny Mościckiej – reprezentantki Szkoły Podstawowej w Łuniewie Małym.   Natomiast w grupie najstarszych recytatorów największe wrażenie na Komisji zrobili Luiza Maria Lubowicka z Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem oraz Michał Zielinski ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych i to oni otrzymali pierwsze nagrody, drugie miejsca przypadło w udziale Zuzannie Stypułkowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie. Trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej powędrowało do rąk Mileny Jaroś, która przyjechała ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rosochatem Kościelnem.

 

Dzięki hojności sponsorów, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział, nagrodzonym dodatkowo wręczono nagrody książkowe, a zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali piękne statuetki.

Miłośnikom poezji Świętego Jana Pawła II dziękujemy za udział, sponsorom za wspaniałe nagrody i zapraszamy za rok.

(op. i fot. Szkoła Podstawowa w Kuleszach Kościelnych)