14 sierpnia 2022 r. odbyły się Dożynki Wojewódzkie i Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu.


14 sierpnia 2022 r. odbyły się Dożynki Wojewódzkie i Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu.

Dożynki jest to Święto Plonów, podczas którego dziękuje się za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Dawniej tradycja obchodzenia dożynek była niezwykle bogata i ciekawa.

Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Uroczystość rozpoczęła się od nabożeństwa w Cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu i Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. Wszystkich Świętych, który znajduje się na terenie muzeum. Następnie orszak dożynkowy przeszedł pod dworek, gdzie odbyła się część oficjalna.

Podczas uroczystości nagrodzono ponad 20 podlaskich rolników medalami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W czasie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W kategorii wieniec nowoczesny wygrała gmina Suraż. Natomiast w kategorii wieniec tradycyjny klasyfikacja prezentowała się następująco:

  1. Gmina Wyszki
  2. Gmina Szudziałowo
  3. Gmina Czarna Białostocka

Najlepszym stoiskiem dożynkowym zostało stoisko KGW Piętkowianki. Na kolejnych miejscach znalazły się: KGW Zalesianki oraz KGW Wisienka z Wiśniewa.

Po części dziękczynnej rozpoczęły się występy artystyczne. Nie zabrakło ludowego rękodzieła i lokalnych produktów, a uczestnicy mieli okazję spróbować regionalnych potraw. Całą imprezę zwieńczył koncert zespołu Pectus oraz Kombi.