Aktualności

19. edycja Podlaskiego Dnia Kukurydzy w Szepietowie


13 września na terenach wystawowych ODR w Szepietowie odbyła się 19. edycja imprezy Podlaski Dzień Kukurydzy, która była okazją dla firm rolniczych i naukowców z całego kraju do wymiany poglądów i podzielenia się doświadczeniami na temat uprawy i przetwarzania kukurydzy. Goście mogli zapoznać się z kolekcją 111 odmian kukurydzy o różnej klasie wczesności z 19 firm nasiennych, a także z maszynami i urządzeniami do zbioru i konserwacji kukurydzy oraz z ofertą producentów środków do produkcji rolnej.

 

Dyrektor PODR Szepietowo Wojciech Mojkowski wraz z prof. Tadeuszem Michalskim, Prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy dokonali uroczystego otwarcia wystawy, w którym udział wzięli m.in. Senator RP Jacek Bogucki, Poseł na Sejm RP Paweł Krutul, Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski oraz Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. W imieniu Wojewody Podlaskiego, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosława Jaroszewicz Łojewska wręczyła grawertony firmom, które w szczególny sposób przyczyniły się do organizacji tegorocznego Podlaskiego Dnia Kukurydzy oraz Polskiemu Związkowi Producentów Kukurydzy w Poznaniu jako wieloletniemu współorganizatorowi tej imprezy. Uhonorowany został, przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciecha Mojkowskiego, doradca PODR Szepietowo Kacper Dzietczyk za zajęcie pierwszego miejsca w wojewódzkim etapie konkursu “Najlepszy Doradca Ekologiczny”.

 

Na polach doświadczalnych PODR Szepietowo rolnicy mogli przyjrzeć się budowie i plonowaniu wszystkich prezentowanych jej odmian, a osoby zainteresowane uprawą mogły wysłuchać wykładów na temat przetwarzania i uprawy kukurydzy.