Aktualności

9. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej


O godzinie 8.41 w całej Polsce rozległy się syreny alarmowe, upamiętniające 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 9. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Również mieszkańcy naszego powiatu uczcili tę chwilę minutą refleksji i wspomnień. W Czyżewie jak co roku przedstawiciele władz (na czele z panią Burmistrz Anną Bogucką i Przewodniczącym Rady Miejskiej, Witoldem Sienickim) oraz lokalnej społeczności złożyli wiązanki i znicze pod tablicą, poświęconą śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz pod Dębami Pamięci.

 

Burmistrz Czyżewa, Anna Bogucka podziękowała młodzieży, radnym, pracownikom Urzędu Miejskiego, duchownym oraz zgromadzonym mieszkańcom za obecność na obchodach Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. 

 

- Jak co roku o tej porze na nowo przeszywa nas dreszcz, bólu, gdy przypominamy sobie o tragedii sprzed 9 laty, kiedy zginął śp. Prezydent Lech Kaczyński, nasz Honorowy Obywatel, zginęła jego małżonka, ale też wielu ludzi na pokładzie, który stanowili swoistą elitę narodu polskiego - zaznaczyła pani Burmistrz. - Co roku spotykamy się tutaj, by przypomnieć o tej tragedii, by wspomnieć osoby, które zginęly. Pamiętamy nadal ten czas, gdy przeżywaliśmy wspólnie żałobę, gdy całe społeczeństwo było zjednoczone i łączyło się w bólu. 

 

Kwiaty i wiązanki złożono pod tablicą, poświęconą pamięci śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 13 października 2007 roku podczas oficjalnej wizyty w Czyżewie osobiście odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy. Po odczytaniu nazwisk zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej, zapalono znicze pod Dębami Pamięci, poświęconymi Parze Prezydenckiej, Wicemarszałkowki Sejmu RP, Krzysztofowi Putrze oraz wszystkim ofiarom katastrofy.