98 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Wysokiem Mazowieckiem


W piątek 11 listopada 2016 roku obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody
a w kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny.

W Wysokiem Mazowieckiem uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców i oddania hołdu poległym pod pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Mickiewicza oraz pod pomnikiem Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy przy rondzie im. NSZZ Solidarność.

Następnie odprawiona została msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem. Na zakończenie mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem.

Po mszy poczty sztandarowe oraz wszyscy zebrani prowadzeni przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” w Wysokiem Mazowieckiem i orkiestrę OSP przemaszerowali pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na rynku Józefa Piłsudskiego. W hołdzie poległym za Ojczyznę odśpiewano hymn polski i delegacje licznie przybyłe na tę uroczystość złożyły wieńce i wiązanki.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Jarosław Siekierko, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński oraz Kazimierz Waszczuk przewodniczący NSZZ Solidarność w Wysokiem Mazowieckiem. W uroczystościach wzięli udział także Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Senator RP PiS IX kadencji Tadeusz Romańczuk, przedstawiciele województwa - radni Sejmiku Województwa Podlaskiego: Daria Sapińska i Łukasz Siekierko, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, delegacje zakładów pracy i szkół, straży pożarnej, harcerze oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystości upamiętniające to wydarzenie z udziałem Starosty Wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego odbyły się także w Sokołach i w Czyżewie .