Aktualności

Centralne eliminacje Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności


Od 28 do 30 marca 2019 roku Rafał Borowy, uczeń klasy IV Technikum w Czyżewie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczył  w eliminacjach centralnych XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Miejscem eliminacji był Zespół Szkół nr 6 w Szczecinie. Eliminacje centralne składały się z dwuetapowej części pisemnej wyłaniającej finalistów i laureatów oraz części ustnej wyłaniającej zwycięzcę olimpiady.

 

Nasz reprezentant, Rafał Borowy uzyskał tytuł finalisty i otrzymał dyplom i zaświadczenie potwierdzające uprawnienia finalisty oraz cenną nagrodę rzeczową.

Organizatorzy olimpiady zapewnili uczestnikom i opiekunom liczne atrakcje. Odbyły się warsztaty i pokazy z następujących  tematów:

  1. „Ciasto fit – to nie mit”
  2. „Kawa w pigułce”
  3. „Miksologia – drinki bezalkoholowe”
  4. „Smakołyki z mleka”

Młodzieży i opiekunom zorganizowano również wycieczkę autokarową, w czasie której przewodnik przestawił ciekawą historię Szczecina oraz liczne zabytki tego miasta.

Przeprowadzone zostały także dwa bardzo interesujące wykłady dedykowane nauczycielom - opiekunom. Pierwszy wykład dotyczył tematu „Wiedza i parawiedza o zdrowym odżywianiu”, prowadzony zaś był przez prof. dr hab.  Jana Gawęckiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znanego autorytetu w tej dziedzinie. Natomiast następny -  „Dlaczego warto czytać etykiety – czyli jak nie dać się nabić w butelkę przy sklepowej półce”  zaprezentowała dr n. roln. inż. Arleta Drozd, pracownik naukowo – techniczny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

Drugi dzień pobytu zakończył się spotkaniem z muzami poprzez udział w spektaklu „Romantyzm na poważnie i wesoło” przygotowanym przez nauczycieli i uczniów ZS nr 6 w Szczecinie. Trzeciego dnia pobytu odbył się finał, który wyłonił trzech najlepszych uczniów i zwycięzcę tegorocznej olimpiady.

Z olimpiady wróciliśmy zadowoleni, pełni nowych wrażeń i znajomości oraz bogatsi o nowe doświadczenia.

 

Do poszczególnych etapów olimpiady ucznia przygotowywała nauczycielka przedmiotów zawodowych Małgorzata Jaźwińska, która  sprawowała również nad nim funkcję opiekuna

 w czasie pobytu w Szczecinie.