Aktualności

Ciechanowieckie muzeum powiększyło swoje kolekcje techniczne


Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu realizuje w tym roku w ramach programu Kolekcje muzealne dwa zadania pod nazwą  "Powiększenie kolekcji zabytkowych ciągników rolniczych" oraz "Powiększenie kolekcji zabytkowych silników stacjonarnych". 20 lipca br.  nasze zbiory wzbogaciły się o 6 odrestaurowanych i sprawnych zabytków techniki rolniczej. Przybyły do nas 4 ciągniki kołowe oraz 2 silniki stacjonarne.

 

Zakup zabytków został sfinansowany z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. Wśród zakupionych ciągników znalazły się: amerykański Farmall F 20 z 1936 r., niemiecki Stock Dieselschlepper z 1941 r., niemiecki Eicher ED 16/II z 1952 r. oraz polski Ursus C-355 z 1973 r. Natomiast z silników trafiły do ciechanowieckiego muzeum niemiecki Lanz HL 12 Gespann-Bulldog z 1921 r. i niemiecki Deutz MIH 338 z 1933 r. Zagraniczne ciągniki i silniki są unikatowymi modelami, poszukiwanymi przez muzea techniczne i kolekcjonerów na całym świecie. W Polsce jedynymi, zachowanymi egzemplarzami. A ciągnik Ursus jest reprezentatywny dla polskiego rolnictwa lat 70. XX w.

 

Dzięki poczynionym zakupom nasza kolekcja ciągników liczy obecnie 50 sztuk, a kolekcja silników 51 egzemplarzy. Bezpośrednio po zakupie obiekty zostały udostępnione zwiedzającym na wystawie stałej poświęconej technice rolniczej.

 

Poniżej zamieszczamy fotorelację z przybycia i rozładunku zakupionych obiektów.

 

kustosz Marek Wiśniewski
Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka
w Ciechanowcu