Aktualności

Doskonalenie zawodowe kluczem do sukcesu na rynku pracy


W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem realizowany jest projekt "Doskonalenie zawodowe kluczem do sukcesu zawodowego na rynku pracy". W wyniku działań projektowych uczniowie podnoszą umiejętności zawodowe, nabywają  dodatkowe kwalifikacje oraz osiągają wyższe wyniki  w nauce z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.

 

Uczestnikami projektu jest  90 uczniów z klas I-III z kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności, technik logistyk, technik informatyk i technik ekonomista. Młodzież ta uczestniczy w zajęciach wyrównawczych z języka angielskiego i matematyki, które prowadzone są  w grupach 6-8osobowych lub indywidualnie przez doświadczoną kadrę pedagogiczną. 

 

Uczniowie w trakcie prowadzonych zajęć  w ramach kół naukowych przygotowują się do udziału w konkursach i olimpiadach tematycznych. Podczas spotkań na warsztatach gastronomicznych młodzi kucharze przygotowują potrawy regionalne oraz kuchni innych narodów, rozwijają kreatywność, otwierają  się na nowe smaki i zdrowe, racjonalne odżywianie się. Na warsztatach mleczarskich badają i oceniają  jakość produktów mleczarskich, analizują ich skład, wartość odżywczą a uzyskaną wiedzę stosują w codziennym życiu,  wybierając świadomie żywność mniej przetworzoną i dobrej jakości. 

 

O jakości w logistyce uczy się młodzież na warsztatach spedycyjnych np. jak  dobrać właściwe warunki magazynowania towarów, jak śledzić towar od momentu wydania do przyjęcia przez klienta, o realizacji zamówienia poprzez pakowanie i wysyłanie produktu.

 

Projekt jest również doskonałą okazją do udziału  w zajęciach na uczelniach wyższych oraz zapoznania się z ich ofertą edukacyjną oraz bazą szkoleniową. Podczas jednego z  wyjazdów do Wyższej Szkoły Agrobiznesu i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości młodzież uczestniczyła w wykładach na temat wpływu odżywiania na częstotliwość występowania chorób cywilizacyjnych oraz zwiedziła laboratoria uczelniane, w których studenci przeprowadzają doświadczenia nad ludzkim czy zwierzęcym DNA, analizują skład chemiczny żywności itp.  

 

Oferowane w ramach projektu kursy i szkolenia  cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów z uwagi na fakt, iż pozwalają im nabyć dodatkowe kwalifikacje oraz stwarzają niepowtarzalną okazję pracy pod okiem znanych kucharzy, restauratorów, barmanów czy speców od transportu i logistyki.

 

Aktualnie 31 osób uzyskało kwalifikacje i dyplom z zakresu sztuki barmańskiej, baristycznej, produkcji deserów lodowych i serów oraz certyfikaty dla najlepszych w branży technik logistyk. Już wkrótce 33 uczniów rozpocznie przygodę z dekorowaniem potraw, sporządzaniem dań z ryb  i owoców morza a także florystyką cukierniczą. Technolodzy żywności  pod okiem fachowców  będą  przygotowywać  wiejskie bochenki, domowy smalec oraz  wędliny i sery. 

 

Na uczestników kursów i szkoleń czekają też  staże wakacyjne w przedsiębiorstwach z danej branży. Staże są nieocenionym doświadczeniem w kształceniu zawodowym, ponieważ pozwalają w praktyce poznać zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy, zobaczyć park maszyn i urządzeń, a nie tylko znać ich podręcznikową zasadę działania i obsługi. Warto dodać iż za 4-tygodniowe praktyki zawodowe stażysta otrzymuje stypendium i zwrot kosztów dojazdu.  Zarówno udział w stażach jak i innych formach, realizowanych w ramach działań projektowych jest nieodpłatny i finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.