Dzień Edukacji Narodowej


15 października, tuż po koncercie Filharmonii Narodowej, odbyła się w naszej szkole akademia związana z Dniem Edukacji Narodowej. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły Pan Dyrektor Eugeniusz Święcki przywitał przybyłych gości: Pana Starostę Leszka Gruchałę, księdza proboszcza Tadeusza Kryńskiego, księży wikariuszy, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agatę Koc oraz emerytowanych nauczycieli: Panią Dyrektor Krystynę Pawlik, Panią Janinę Kaczyńską, Panów Dyrektorów Janusza Szulca i Henryka Kulczakiewicza. Następnie złożył pracownikom naszej szkoły życzenia, związane z ich świętem. Przekazał również przesłane od różnych osób i instytucji.
    Bardzo miłą częścią spotkania było wręczenie nagród nauczycielom za ich ofiarną pracę. Pan Starosta w krótkim przemówieniu podkreślił wysokie wyniki nauczania w naszej szkole i panującą w niej miłą atmosferę. Pierwszym przyjmującym Nagrodę Zarządu Powiatu z rąk Pana Starosty był nasz Pan Dyrektor, a następnie Pan Tomasz Chomicz i Pan Sebastian Orłowski. Z kolei Pan Dyrektor wręczył przyznane przez siebie nagrody wielu nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.

    Prezydent Szkoły, Łukasz Radziszewski, składając życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej błysnął dowcipem i humorem sprawiając niemałą radość zwłaszcza tym, którzy mają nadzieję już wkrótce spędzić wakacje na Madagaskarze.
Ksiądz proboszcz kontynuując humorystyczny styl życzeń w żartobliwy sposób odniósł się do realiów naszego szkolnego życia, pobudzając nasz duchowy optymizm.
    Głos zabrała też Przewodnicząca Rady Rodziców uzasadniając nagrodę przyznaną przez Radę Rodziców dla Patryka Bartoszuka, ucznia klasy II D, dziękując nauczycielowi przygotowującemu go do zawodów i podkreślając wielkość serc naszych pedagogów oraz piękno zawsze gustownych dekoracji na szkolnych częściach artystycznych.
W przemówieniu Pana Dyrektora Janusza Szulca nie zabrakło historyczno-patriotycznego akcentu oraz podkreślenia roli grzeczności w naszym codziennym życiu.
    Następnie głos zabrała młodzież. Prowadzący uroczystość Martyna Gieros z kl. III OSSP i Grzegorz Binaś z kl. III C LO wyrażali w krótkich poetyckich słowach wdzięczność całej społeczności uczniowskiej dla wszystkich osób związanych z oświatą.
    Wdzięczność ta była tak wielka, że trudno ją przekazać słowami. Została więc wyrażona czynem: roztańczona piramida naszych serc w wykonaniu uczniów różnych klas pod kierunkiem Pani Emilii Krysińskiej zakończyła swój taneczny występ rozwinięciem ogromnego płótna z kolorowym napisem „DZIĘKUJEMY”.
   Zapowiadając tytuł piosenki Biała armia konferansjerzy odnieśli się do słów Koheleta: Wszystko ma swój czas podkreślając, że nasz pobyt w szkole to jest właśnie ten czas, by stać się sterem swego życia. A dziś to czas szczególnych podziękowań naszym pedagogom, którzy uczą nas przekonania o własnej wartości i służby ideałom. Następnie szkolny zespół muzyczny z chórem z wielką energią zaprezentowali ten utwór. Mieliśmy też okazję usłyszeć tę piosenkę w najnowszej wersji pod znamiennym tytułem Szkolna Armia, a także być świadkami objawienia się nowych talentów muzycznych w naszej szkole.
   Następnie chór szkolny zaśpiewał pieśń Pokonaj siebie o nieustanym pokonywaniu swoich słabości, uprzedzeń, przekraczaniu trudnych relacji wymaganiach nauczycieli czy mobilizowaniu siebie. Na szczęście szkoła to nie same zmagania. Jest tu też miejsce i czas na chwilę luzu, szaleństwa i radości, co zaprezentowała nam młodzież OSSP w zatańczonym rock and rollu, przygotowywanym pod kierunkiem pani Grażyny Panas i Ewy Strzałkowskiej. Uroczystość zakończyły życzenia wyśpiewane przez Chór Szkolny, potwierdzone wręczeniem symbolicznej róży.
 

Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia,
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.
Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz
Niech zakwitną bukiety naszych serc.

 

Autor: Ewa Skorupska

Foto: Bogdan Tarkowski