Aktualności

Ewakuacja Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem!


W dniu 25 kwietnia o godzinie 11:02 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja ze Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem o pożarze pomieszczeń na oddziale chirurgicznym znajdującym się na 2 piętrze budynku. Służby szpitalne rozpoczęły już ewakuację chorych z oddziału. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej – dwa ratowniczo-gaśnicze i jeden podnośnik – drabinę. Po wstępnym rozpoznaniu terenu akcji i sprawdzeniu czy wszyscy chorzy i członkowie personelu medycznego opuścili teren zagrożony, Kierujący Działaniami wydał kolejne dyspozycje – rozwinięcia prądów wody do miejsca pożaru oraz oddymienie klatki schodowej i oddziałowego korytarza za pomocą agregatu oddymiającego. Wszyscy ratownicy, biorąc pod uwagę możliwość zatrucia gazami pożarowymi, pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Od Ordynatora oddziału uzyskano informację, że ewakuowano łącznie 15 pacjentów i 8 osób personelu. Ewakuowani zostali przemieszczeni na inne niezagrożone oddziały, a część z nich została przetransportowana ambulansami do innych szpitali.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, w których, poza kierownictwem i personelem szpitalnym, uczestniczyła Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza PSP w Wysokiem Mazowieckiem, miejscowa Komenda Powiatowa Policji i Pogotowie Ratunkowe. Ćwiczenia obserwował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Służby ratownicze podczas tego zdarzenia miały okazję do sprawdzenia swoich procedur ratowniczych, łączności z terenem akcji oraz możliwości prowadzenia ewakuacji z trudnodostępnych miejsc w obiekcie za pomocą specjalistycznego sprzętu.

 

bryg. Tomasz Sieńczuk