Aktualności

Gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2013


Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie we współpracy z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, z okazji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa pt. „Nie od razu Polskę zbudowano” zaprosił uczniów ZS w Czyżewie na wykład historyka, p. Norberta Tomaszewskiego, dotyczący „Powstania Styczniowego”, którego 150-tą rocznicę wybuchu w tym roku obchodzimy. Uczniowie, którzy w sposób szczególny pasjonują się historią, wzięli udział w dodatkowych zajęciach artystyczno- integracyjno- historycznych, które przeprowadziła p. Ania Kazimierczuk, instruktor GOK-u. 

Natomiast Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej we współpracy ze szkołami z terenu Gminy Czyżew zrealizowało działania edukacyjne pn. „Lekcja historii o Powstaniu Styczniowym”. W szkole Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej zajęcia przeprowadziła p. Danuta Włostowska, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie p. Adam Świderski i p. Jerzy Lisicki, natomiast w Zespole Szkół w Rosochatem Kościelnem p. Elżbieta Szulborska. Uczniowie tej placówki wzięli też udział w dodatkowych zajęciach artystyczno- historycznych przeprowadzonych przez p.Anię Kazimierczuk.

Ponadto stowarzyszenie we współpracy z GOK-iem wydało folderek informacyjny nt. obchodów „EDD2013” na terenie Gminy Czyżew. Przy realizacji w/w działań ośrodek kultury i stowarzyszenie wspierał Oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku. Patronatu medialnego inicjatywom podejmowanym na terenie naszej gminy udzielił Tygodnik Podlaski „Kontakty”.

Anna Kazimierczuk