Aktualności

Jarmark św. Wojciecha


28 kwietnia w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się kolejna edycja Jarmarku św. Wojciecha, który co roku inauguruje sezon turystyczny.

 

Tradycja jarmarków na św. Wojciecha w Ciechanowcu sięga daleko w przeszłość. W XIX wieku właśnie w Ciechanowcu odbywał się jedyny w Guberni Grodzieńskiej wielodniowy jarmark. 
Ciechanowiecki jarmark trwał siedem dni i przyjeżdżali na niego nawet kupcy z zagranicy.

Nawiązując do tych tradycji Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka na początku lat dziewięćdziesiątych podjęło próby reaktywowania jarmarku. Na stałe jarmark zagościł w kalendarzu imprez muzealnych w 2000 roku. 

 

Na teren Muzeum Rolnictwa jak co roku zaproszeni zostali twórcy ludowi, kupcy, rzemieślnicy i ogrodnicy, prezentujący swoje wyroby, a przez cały dzień wystawcom towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych, kapel i muzyków.

 

Podczas tegorocznego jarmarku rozstrzygnięto również Konkurs ,,Eko-pocztówka z lasu", organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie i Nadleśnictwo Rudka. Prace konkursowe obejrzeć można było w kościele na terenie skansenu. Do dyspozycji gości pozostawały również tereny muzealne, gdzie coraz śmielsze oznaki wiosny oraz zwierzęta w zagrodach zachęcały do rodzinnych spacerów.