Aktualności

Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie


W dniach 26 i 27 września po raz szesnasty organizowane są Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza - patrona rolników i osób ciężko pracujących. W tym roku pierwszy dzień uroczystości miał miejsce w Czyżewie. W Parku Podworskim zasadzono dąb ,,Izydor", a w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych uhonorowano osoby i instytucje zasłużone dla rozwoju rolnictwa w naszym regionie. W uroczystościach udział wzięli: JE ks. Bp. Tadeusz Bronakowski, Senator RP Jacek Bogucki, Posłowie na Sejm RP Stefan Krajewski, Mieczysław Baszko oraz Lech Kołakowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka oraz rolnicy, pracownicy Urzędu Miejskiego w Czyżewie i społeczność gminy.

 

Uroczystości zainaugurowało wspólne sadzenie dębu ,,Izydor" w Parku Podworskim w Czyżewie. Po Mszy Świętej w Kościele p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Czyżewie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie dyrektor szkoły, Przemysław Uszyński powitał wszystkich zgromadzonych gości i przedstawił krótką historię placówki.

 

Jak podkreślił Przewodniczący Stowarzyszenia św. Izydora Oracza, pan Witold Karczewski, tradycja organizowania pierwszego dnia uroczystości w szkołach rolniczych i zawodowych na terenie kraju towarzyszy wydarzeniu już od dwunastu lat.

 

-  Od 16 lat organizujemy wspomnienie Świętego Izydora Oracza. Szesnaście lat funkcjonuje nasze stowarzyszenie. W ciągu tych szesnastu lat różne były tradycje. Na początku pierwszego dnia organizowaliśmy konferencje naukowe, drugiego uroczystości odbywały się w Sanktuarium Św. Ducha. Od dwunastu lat w sobotę spotykamy się w szkołach rolniczych i zespołach szkół. W tym roku postanowiliśmy spotkać się w Czyżewie. (…) Dlaczego wybraliśmy Czyżew? Po pierwsze, jest to gmina miejsko-wiejska z bardzo silnym rolnictwem. Rolnictwem tradycyjnym, które dobrze się rozwija, idzie z postępem czasu. Po drugie, to sprawna administracja, pani burmistrz i pan starosta energicznie zarządzają tymi terenami i bardzo pomagali w organizacji tej uroczystości. W parku zasadzilismy dąb. W szkole zostawimy kopię obrazu św. Izydora. Takie kopie znajdują się już w dwunastu szkołach. Tradycję dębu rozpoczęliśmy później. Mamy zasadzonych pięć dębów i jeden cis. W ten sposób chcemy w szkole utrwalić określoną tradycję związaną ze świętym Izydorem.

 

Parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów w swoich wystąpieniach zgodnie podkreślali ogromne znaczenie rolnictwa w naszym kraju oraz konieczność przekazywania młodemu pokoleniu rolników tradycyjnych wartości i poszanowania dla pracy na roli. 

 

Chcę serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości w tym powiecie i tej gminie, które są stricte rolnicze - powiedział Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński. - Problemy bieżące rolnictwa są powszechnie znane, ale to święto ma nam przypominać, by spojrzeć na rolnictwo trochę z innej perspektywy. (…) Zarówno trzydzieści lat temu jak i teraz jedno jest niezmienne wśród rolników – jest to wielkie przywiązanie do ziemi i żarliwa wiara w Boga. To święto ma nam przypominać nie tylko o sprawach przyziemnych, ale również o perspektywie boskiej. Rolnictwo oderwane od tradycji i wiary nie ma przyszłości. 

 

Podczas uroczystości wręczono pamiątkowe grawertony, dyplomy i odznaczenia dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju rolnictwa w naszym regionie. Uroczystości zakończyło wystąpienie uczniów ZSOiZ w Czyżewie, którzy montażu słowno-muzycznym przypomnieli historię i życie św. Izydora Oracza.

 

Osoby odznaczone grawertonem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie:

 1. Krzysztof i Anna Nienałtowscy
 2. Marek i Grażyna Jadczak
 3. Agata i Cezary Kosińscy

 

Osoby odnzaczone dyplomem przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego:

 1. Andrzej Dmochowski
 2. Andrzej Walczuk
 3. Jacek Kurzyna
 4. Jarosław Dyszczyk
 5. Paweł Grodzki
 6. Rafał Waszczuk
 7. Sylwester Kłoskowski
 8. Tadeusz Koc
 9. Wojciech Wnorowski

 

Osoby odznaczone grawertonem/dyplomem przez Wojewodę Podlaskiego:

Grawerton:

Pan Przemysław Uszyński Dyrektor ZSOiZ w Czyżewie

 

Dyplomy:

 1. Pani Grażyna Gnatowska – PODR w Szepietowie
 2. Pan Andrzej Załuska – Urząd Miejski w Czyżewie
 3. Pan Mirosław Kryński – Urząd Miejski w Czyżewie
 4. Pan Dariusz Góralczyk – Powiatowa Izba Rolnicza w Wysokiem Mazowieckiem
 5. Pan Andrzej Walczuk – Powiatowa Izba Rolnicza w Wysokiem Mazowieckiem
 6. Pani Sylwia Siejk – Urząd Miejski w Czyżewie
 7. Pani Magda Pakieła – Urząd Miejski w Czyżewie
 8. Pani Monika Hańska – Urząd Miejski w Czyżewie
 9. Pani Dorota Fiedoruk – Urząd Miejski w Czyżewie

Odznaka honorowa ,,Zasłużeni dla rolnictwa“ – Podlaska Izba Rolnicza:

 1. Andrzej Dmochowski
 2. Andrzej Walczuk
 3. Jacek Kurzyna
 4. Jarosław Dyszczyk
 5. Paweł Grodzki
 6. Rafał Waszczuk
 7. Sylwester Kłoskowski
 8. Tadeusz Koc
 9. Wojciech Wnorowski

 

Grawertony z podziękowaniami za pomoc w organizacji uroczystości od Stowarzyszenia św. Izydora otrzymali Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka oraz Dyrektor ZSOiZ w Czyżewie Przemysław Uszyński. 

 

Nagrody Dyrektora ZSOiZ w podziękowaniu za współpracę ze szkołą:

 1. Barbara Kraszewska
 2. Sławomir Dmochowski
 3. Marek Konarzewski