Aktualności

Międzynarodowy Projekt Radiowy w wysokomazowieckim LO


We wrześniu 2019 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach dotyczących problemów współczesnej młodzieży – GRENZENLOS - BEZ GRANIC. Bezpośrednim organizatorem workshopu był Instytut Goethego, z którym szkoła współpracuje od wielu lat, biorąc udział w różnych projektach.

 

Goście z Niemiec - redaktorzy radiowi - prowadzili zajęcia mające na celu zweryfikowanie i obalenie niektórych, ogólnie funkcjonujących wśród młodzieży stereotypów. Rozmowy dotyczyły życia codziennego, szkoły, rodziny, zainteresowań, religii, uzależnień oraz ochrony środowiska.

Ewelina, Hubert, Kamil, Łukasz, Kuba, Martyna, Michał, Nicole, Olek, Paulina, Piotrek i Szymon – uczestnicy projektu, na pytanie, co dały im te warsztaty, mówią o przełamaniu bariery językowej, o zdobyciu doświadczeń z zakresu produkcji audycji radiowej, o ciekawostkach i stereotypowych niespodziankach, po prostu o przyjemności rozmawiania z rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego.

 

Nadrzędnym celem projektu była wymiana doświadczeń i próba odpowiedzi na pytanie, co o sobie wiemy, czego chcielibyśmy się dowiedzieć. Przez cały czas trwania warsztatów nagrywany był materiał do audycji radiowej, która już niebawem będzie wyemitowana na antenie hamburskiego radia RadiJojo.

 

Swoją cegiełkę do programu dołożyli również młodzi ludzie z Niemiec i Egiptu. W połowie października odbył się na Skypie grupowy czat z licealistami z Afryki. Uczniowie na żywo zadawali sobie pytania i udzielali na nie odpowiedzi w języku niemieckim. Podsumowaniem projektu jest materiał promujący międzynarodowe działania – film nakręcony przez warszawskie studio filmowe FoxMultimedia. W roli głównej wystąpili uczniowie Jagiellończyka. Efektem całego przedsięwzięcia jest dużo pozytywnych informacji zwrotnych od organizatorów – byli zachwyceni naszym zaangażowaniem i przygotowaniem. Nawet, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, język niemiecki nie był żadną barierą.