Aktualności

Miejskie Obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę


W 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński wraz z władzami miasta Wysokie Mazowieckie, a także przedstawicielami Parlamentu i samorządowcami z terenu województwa i powiatu złożył kwiaty pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Ze względu na trwającą pandemię miejskie obchody miały ograniczony charakter. Chociaż uroczystość odbyła się bez tradycyjnego przemarszu ulicami miasta, pod pomnikiem POW zgromadziło się wielu mieszkańców, pragnących oddać hołd poległym za obronę ojczyzny. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego wiązanki, kwiaty i znicze pod pomnikiem POW złożyli m.in. Senator RP Jacek Bogucki, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Jarosław Siekierko, a także radni szczebla gminnego i powiatowego, samorządowcy, dyrektorzy i pracownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele szkół oraz zakładów pracy, stowarzyszeń, partii i organizacji.

 

W swoich przemówieniach Senator Jacek Bogucki, Burmistrz Jarosław Siekierko oraz Starosta Bogdan Zieliński szczególnie podkreślali jak ważna jest solidarność i jedność wszystkich Polaków zarówno w obliczu trwającej pandemii, jak i trudnej sytuacji na wschodniej granicy kraju.

 

- My Polacy powinniśmy zapomnieć co działo się rok temu, miesiąc temu, jeszcze wczoraj i w obliczu tych zagrożeń być razem – powiedział Senator RP, Jacek Bogucki. – Apeluję też o to, byśmy wspierali naszych żołnierzy, naszą Straż Graniczną, Wojsko, Policję. Żebyśmy z tego miejsca im podziękowali.

 

- Musimy być silni, aby takie ataki zostały doparte – zaznaczył Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. -  Ten kraj od 30 lat może samodzielnie się rozwijać i rosnąć w siłę. (…) Także ta ziemia wysokomazowiecka się zmienia. Praca nas wszystkich, począwszy od mieszkańców, a skończywszy na władzach, każdy wysiłek, gest, działalność służąca rozwojowi czy to własnej rodziny, czy to gminy, powiatu czy województwa i kraju służy jednemu – budowie silnego państwa Polskiego. To się pięknie uzupełnia. Serdecznie państwu dziękuję za ten wysiłek, bo dzięki temu nasz kraj zmienia się w oczach, a Wysokie Mazowieckie jest tego najlepszym przykładem. Życzę wszystkim radosnego świętowania, ale życzę też tego, aby towarzyszyła nam refleksja, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, o nią codziennie trzeba zabiegać, codziennie się starać, aby nasza ojczyzna była jak najsilniejsza siłą swoich mieszkańców.

 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r, jednak zniesiono je już 22 lipca 1945 r., na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej. W trakcie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było zabronione, jednak Polacy co roku symbolicznie starali się uczcić ten dzień. W 1989 r. przywrócono pierwotne ustalenia z 1937 r., czyniąc 11 listopada dniem wolnym od pracy.