Aktualności

Minister Rolnictwa i Minister Edukacji Narodowej z wizytą w Sokołach


5 lipca gminę Sokoły odwiedzili Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Przedstawiciele Rządu rozmawiali z mieszkańcami gminy o sytuacji w polskim i światowym rolnictwie oraz oświacie w dobie epidemii koronawirusa. Minister Ardanowski zapowiedział m.in. dofinansowania dla tych rolników, których gospodarstwa straciły dochody w związku z epidemią koronawirusa. Szefowie resortów zachęcali również do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich.

 

Spotkanie odbyło się na placu przed Bazyliką Mniejszą w Sokołach, gdzie Wójt Gminy, Józef Zajkowski serdecznie przywitał Ministra Ardanowskiego i Ministra Piontkowskiego oraz innych zaproszonych gości, w tym Starostę Wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego, senatora RP Jacka Boguckiego, Wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, a także samorządowców i radnych z powiatu wysokomazowieckiego i tłumnie zgromadzonych mieszkańców gminy. Ministrowie zostali powitani tradycyjnym chlebem przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie, a z rąk Wójta Gminy otrzymali pamiątkowe statuetki sokoła.

 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał znaczenie rolnictwa i lokalnej produkcji rolnej w życiu Polaków i polskiej gospodarce oraz zapowiedział pomoc finansową dla rolników, których gospodarstwa straciły dochody w związku z epidemią.

 

- Dodatkowy miliard złotych trafi dla tych gospodarstw, tych działów rolnictwa, które zostały dotknięte koronawirusem. (...) Te środki trafią w postaci specjalnych grantów, specjalnych premii. (...) Jestem przekonany, że rolnictwo (a epidemia szczególnie to pokazała) jest tym działem bez którego żaden naród, żadne państwo istnieć nie jest w stanie. My bez jedzenia kilku dni nie wytrzymamy. Można zrezygnować z innych uciech życiowych, natomiast żywności w żaden sposób niczym innym nie zastąpisz. Dlatego rola rolników i producentów żywności jest szalenie ważna.

 

Przedstawiciele Rządu odpowiadali również na pytania mieszkańców i zachęcali do udziału w II turze Wyborów Prezydenckich.