Aktualności

Modernizacja budynku Szpitala Ogólnego jednym z priorytetów Zarządu Powiatu


Jak poinformował podczas IV sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, Zarząd Powiatu dołoży wszelkich starań w celu pozyskania środków na całkowitą modernizację budynku Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami całkowity koszt prac remontowych wyniesie ok. 24 mln złotych, a w przypadku pozyskania odpowiednich środków zewnętrznych modernizacja powinna przebiec w latach 2019 – 2021.  Dużym wsparciem finansowym miałyby być środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa, które mogłyby pokryć około 50% wartości inwestycji.

 

O te środki będziemy się starać, ale to nie jest tak, że te pieniądze są i na nas czekają. O nie trzeba będzie mocno zabiegać, a wynik nie jest pewny – podkreślił Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński.

 

 

Według założeń ¼ wartości inwestycji pokryłby budżet powiatu, pozostałą ¼ zaś budżet szpitala. Starosta zaznaczył, iż przekazując tak duże środki finansowe na szpital, nastąpiłoby ograniczenie aktywności finansowej zarządu powiatu w innych dziedzinach inwestycyjnych – m.in. drogowych.

 

Pomysł był poddawany dyskusji podczas posiedzeń komisji Rady Powiatu oraz został przedstawiony do akceptacji radnym podczas sesji. Starosta wielokrotnie podkreślił, jak ciężkim zadaniem będzie pozyskanie tak wysokiej dotacji z rezerwy budżetu państwa.

 

Z tego co wiem do tej pory w historii województwa podlaskiego największą dotację, jaką szpital otrzymał z tego źródła to 7 mln złotych. My chcemy 12 mln złotych. To świadczy o tym, z jaką skalą problemów się mierzymy, jakie zadanie jest do zrobienia. Nie wiem, czy damy radę, ale jeśli się zdecydujemy, będziemy zabiegać i walczyć – zaznaczył Bogdan Zieliński.

 

Modernizacja szpitala pozostaje jednym z priorytetów zarządu powiatu w najbliższych latach, a także od dawna wyczekiwaną inwestycją przez mieszkańców powiatu. Oprócz tego zarząd realizuje także inne projekty, mające usprawnić pracę placówki. Kilka tygodni temu na mocy rozporządzenia Premiera RP, Mateusza Morawieckiego szpital otrzymał dotację w wysokości 2 300 000 złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu m.in. do oddziału wewnętrznego. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat na rzecz szpitala w Wysokiem Mazowieckiem powiatowi wysokomazowieckiemu udało się pozyskać około pięciu milionów złotych z budżetu państwa. W listopadzie 400 tysięcy złotych, przeznaczonych na budowę ciągów komunikacyjnych, łączących Szpitalny Oddział Ratunkowy z pozostałymi oddziałami przekazał powiatowi Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski. Do szpitala przybędzie także nowy sprzęt ginekologiczno-położniczy, na który środki w kwocie 1 700 000 złotych pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.