Aktualności

Najstarsza sprawna lokomobila parowa w Polsce w ciechanowieckim Muzeum


      W piątek 9 maja br. przyjechała do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu najstarsza w Polsce sprawna lokomobila parowa. Jest to przeciągana lokomobila wolnoobrotowa niemieckiej firmy „Garrett Smith & Co” z Magdeburga. Została wyprodukowana w 1895 r. Waży ok. 7 000 kg, a mierzy z uniesionym do pracy kominem aż 584 cm. Do kotła można wlać ok. 700 l wody, która po zagotowaniu daje lokomobili moc 12 KM. Jest ona jedynym egzemplarzem maszyny parowej tej firmy zachowanym na terenie naszego kraju.

Lokomobila Garrett Smith dołączyła do grona 7 zgromadzonych wcześniej w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu lokomobil parowych powiększając kolekcję do największej w Polsce.

Muzeum zakupiło lokomobilę do zbiorów dzięki dofinansowaniu uzyskanemu
z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje - priorytet 4 - Kolekcje muzealne w ramach naboru I/2014 oraz dodatkowym środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Obu instytucjom serdecznie dziękujemy.

Turyści odwiedzający nasze Muzeum mogą zobaczyć ją już na ekspozycji. Zapraszamy również na pokaz jej pracy w dn. 17 maja od godz. 1500 w trakcie imprezy „Noc Muzeów”.

 

Marek Wiśniewski
Kustosz - Kierownik Działu Techniki Rolniczej
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu