Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych w Wysokiem Mazowieckiem


4 marca 2018 roku, w Wysokiem Mazowieckiem odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczysty dzień rozpoczął się Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, na którym można było usłyszeć pełne patosu i patriotyzmu kazanie o naśladowaniu Żołnierzy walczących z sowieckim okupantem po zakończeniu II Wojny Światowej.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta  wraz z całą kolumną delegacji i sztandarów, władz samorządowych i krajowych, przedstawicieli harcerstwa, szkół średnich, mundurowych, podstawowych, PSP, Policji, Wojsk (w tym WOT-u) i mieszkańców miasta i powiatu pod pomnik upamiętniający lokalną legendę walk z komunistami kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy z 6 Wileńskiej Brygady AK. Pod monumentem złożono wieńce i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.  

Około godziny 13.30 wystartował, po raz pierwszy na ulicach Wysokiego Mazowieckiego, Bieg „Tropem Wilczym”. Celem imprezy jest oddanie  hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Główny dystans biegu wynosi 1963 metry i nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka "Lalka".

W Wysokiem Mazowieckiem trasa przebiegała: start z ulicy Ludowej, w pobliżu pomnika kpt. Kazimierza Kamieńskiego – Huzara i jego żołnierzy, na przeciw Miejskiego Ośrodka Kultury; następnie ulicą Armii Krajowej, przez Plac Odrodzenia do ulicy Długiej  i prosto (przez skrzyżowanie z ulicą Jagiellońską) do Rynku Piłsudskiego (od razu w prawo – przed Pomnikiem Niepodległości – Polskiej Organizacji Wojskowej) i ulicą Mystkowską (z przecięciem ulicy Ludowej) przez Rondo im. Prezydenta Kaczyńskiego w ulicę Szpitalną, następnie ulicą Sienkiewicza prosto aleją przez Park im. Rodziny Kiełczewskich do ulicy Mickiewicza – w prawo, przed Pomnikiem Armii Krajowej do ulicy Ludowej w lewo do Miejskiego Ośrodka Kultury.