Aktualności

Niedziela Palmowa w Ciechanowcu


Aby zachować tradycję robienia palm wielkanocnych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka od 1997 roku ogłasza Konkurs na Palmę Wielkanocną. Zwieńczeniem konkursu jest odbywająca się w Niedzielę Palmową uroczysta procesja oraz Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu z udziałem uczestników konkursu.

 

Współorganizatorami konkursu jest Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, pod Patronatem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa.

 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 589 palm wykonanych w 40 placówkach. Tradycyjnie w Niedzielę Palmową uczestnicy konkursu spotykają się w ciechanowieckim kościele na Mszy Świętej i uczestniczą w uroczystej procesji.

 

W dzisiejszej Niedzieli Palmowej udział wziął Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, a także m.in. Posłowie na Sejm RP, Jacek Bogucki i Krzysztof Jurgiel, Ksiądz Biskup prof. dr hab. Tadeusz Pikus, Burmistrz Ciechanowca, Eugeniusz Święcki, Dyrektor Muzeum Rolnictwa, Dorota Łapiak oraz członkowie Bractwa Kurkowego, duchowni i tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Ciechanowca i powiatu wysokomazowieckiego.

 

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.