Aktualności

Nowa wystawa stała "Tradycyjna obróbka drewna"


W dniu 13.10.2017 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał umowę z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu o dofinansowanie zadania ”Modernizacja wystawy stałej Tradycyjna obróbka drewna” w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą w wysokości 47 000 zł ze pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, co stanowi 50,01% całkowitego kosztu zadania. Wkład własny do zadania w wysokości 46 981,30 zł zabezpieczyło Województwo Podlaskie.

 

Projekt dotyczy modernizacji wystawy stałej pt. „Tradycyjna obróbka drewna” ulokowanej w XVIII-wiecznym budynku lamusa. Na ekspozycji zostanie zaprezentowany w sposób przejrzysty i atrakcyjny dla odbiorcy proces obróbki drewna - od wyboru i ścięcia drzewa, aż do jego obróbki, wzniesienia budynku z dekoracjami architektonicznymi, pokrycia dachu i wyposażenia wnętrz. Pokazane zostaną narzędzia do obróbki drewna używane przez drwali, traczy, cieśli, dekarzy, stolarzy, bednarzy i kołodziejów. 

W ścieżkę narracyjną wystawy wprowadzone zostaną elementy edukacyjne w postaci pracy na tradycyjnej tokarce, pokazu składania drewnianego koła czy poznania najważniejszych gatunków drzew używanych przez wiejskich rzemieślników. Projekt aranżacji wystawy został tak przygotowany, by jej zwiedzanie było podróżą i przygodą w świecie budowniczych i rzemieślników wiejskich.

Wystawę będzie można zwiedzać od 31 października 2017 r. Zapraszamy!

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, w weekendy i święta w godz. 9-16.