Aktualności

O bezpieczeństwie seniorów z wysokomazowieckimi policjantami


W dniach 18-24 lutego w całej Polsce obchodzimy ustanowiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W związku z wypadającym 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie informacyjne ,,Bezpieczny Senior”, organizowane przez Pracownię Orange oraz Komendę Powiatową Policji w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Spotkanie, mające na celu poszerzanie świadomości w kwestii bezpieczeństwa osób, starszych przeprowadzili przedstawiciele wysokomazowieckiej komendy. Funkcjonariusze zapoznali słuchaczy z najczęstszymi przypadkami oszustw, których ofiarami padają seniorzy, jak m.in. znane metody ,,na wnuczka”, ,,na policjanta”, czy ,,na pracownika elektrowni” , przedstawili metody identyfikowania oszustów oraz odpowiedniego reagowania w sytuacjach podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Policjanci poinstruowali także uczestników spotkania, jak rozpoznać prawdziwego funkcjonariusza oraz na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu służbowej legitymacji.

 

Jednym z tematów omawianych podczas spotkania była też przemoc fizyczna i psychiczna, jakiej starsze osoby często mogą doznawać nie tylko ze strony obcych, ale też domowników i członków swoich rodzin.

 

Podczas spotkania poruszono także kwestię bezpieczeństwa i zachowania kultury na drodze oraz noszenia odblasków, zwłaszcza poza terenem zabudowanym.

 

W związku z trwającym Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem od poniedziałku 18 lutego do niedzieli 24 lutego w godzinach od 8.00 do 14.00 w budynku Komendy Powiatowej Policji funkcjonariusze poszczególnych komórek organizacyjnych udzielają porad i pomocy prawnej osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. W kampanii uczestniczy również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem, które oferuje wsparcie psychologa, nieodpłatną pomoc prawną oraz pomoc pracowników socjalnych. Szczegółowe informacje dostępne są stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem w zakładce Porady specjalistyczne, pod nr tel. 502 153 040 oraz w siedzibie Centrum.