Aktualności

Obchody 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja


W 230. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński oraz Wicestarosta Waldemar Kikolski wzięli udział w uroczystych obchodach święta w Sokołach. Przedstawiciele powiatu złożyli również kwiaty pod pomnikiem POW w Wysokiem Mazowieckiem. Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczne uroczystości miały ograniczony charakter z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

 

Obchody w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sokołach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, podczas której celebrowano również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość została uświetniona koncertem zespołu ,,Harmonica", działającego przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach oraz wystąpieniami zaproszonych gości.

 

- 230 lat temu zdarzyło się coś, co przeszło do historii naszej Ojczyzny - powiedział podczas uroczystości Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński. -  Ludzie ówczesnej władzy podjęli próbę ratowania najjaśniejszej Rzeczpospolitej, co zapisało się w historii a także świadomości każdego Polaka jako coś, co jest dla nas symbolem dumy z tego że jesteśmy Polakami, że żyjemy w kraju nad Wisłą. Dlaczego to było takie istotne? Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, która regulowała zasady życia społecznego i politycznego w kraju. (...) W tym miejscu chcę podziękować mieszkańcom gminy i parafii Sokoły za waszą postawę i świadectwo patriotyzmu, które dajecie każdego dnia. (...) Starajmy się aby te wartości przekazać kolejnym pokoleniom. Nasza codzienna praca niech będzie dowodem tego patriotyzmu. 

 

Kwiaty pod Pomnikiem Krzyżem w Sokołach złożyli przedstawiciele samorządów, jednostek organizacyjnych, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół.

 

Uroczystości Trzeciomajowe jak co roku miały również miejsce w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie po Mszy Świętej w intencji ojczyzny w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela zgromadzono się na placu przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej. Wiązanki i znicze pod pomnikiem złożyli m.in. Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, Radni Rady Powiatu Wysokomazowieckiego Stanisław Grabowski i Marek Skarżyński, Senator RP Jacek Bogucki, Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko oraz Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko. 

 

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.