Aktualności

Obchody 75. Rocznicy Mordu w Jabłoni-Dobkach


8 marca mieszkańcy oraz władze gminy Nowe Piekuty uczcili 75. Rocznicę Mordu w Miejscowości Jabłoń-Dobki. W imieniu Zarządu oraz Rady Powiatu Wysokomazowieckiego kwiaty pod pomnikiem, poświęconym zamordowanym mieszkańcom złożyli Radni Powiatowi, Leszek Dąbrowski oraz Stanisław Olędzki.

 

Uroczystości upamiętnienia zamordowanych mieszkańców wsi Jabłoń-Dobki rozpoczęły się Mszą Świętą w Świątyni pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej. Mszę zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej. Wójt Gminy Nowe Piekuty, Marek Kaczyński serdecznie podziękował za obecność reprezentantom władz, szkół, jednostek organizacyjnych oraz lokalnej społeczności, a także podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci i przekazywanie kolejnym pokoleniom wiedzy o tragicznie zmarłych mieszkańcach zarówno w Jabłoni-Dobkach, jak i innych miejscowościach, w których doszło do podobnych zbrodni - m.in. w Krasowie-Częstkach.

 

Na miejscu pacyfikacji w Jabłoni-Dobkach kwiaty, wiązanki i znicze pod pomnikiem, poświęconym pomordowanym złożyli m.in. Wójt Gminy Nowe Piekuty wraz z Radnymi Gminy, Radni Powiatu Wysokomazowieckiego, Leszek Dąbrowski oraz Stanisław Olędzki, kombatanci, przedstawiciele szkół, jednostek organizacyjnych oraz gminnej społeczności. 

 

Wieś Jabłoń Dobki przed wojną liczyła 17 domów i ok. 100 mieszkańców. 7 marca 1944 do gospodarstwa Stanisława Szepietowskiego przybyli partyzanci
 i poprosili o nocleg. Ich obecność zauważyli żołnierze Wermachtu stacjonującego w sąsiedniej miejscowości Jabłoń Kościelna. Następnego dnia o świcie Niemcy otoczyli wieś. Ustawili się w tyralierę i szli zaciskając pierścień wokół zabudowań. Mieszkańców, którzy w tym czasie próbowali uciekać, Hitlerowcy rozstrzeliwali. Wszystkich pozostałych: kobiety, dzieci, mężczyzn i starców spędzono do pobliskiego budynku gospodarczego Stanisława Szepietowskiego, w którym zaryglowano drzwi i podpalono budynek. Zabito i spalono wówczas żywcem 93 osoby, w tym 33 dzieci, 31 kobiet i 29 mężczyzn. Na miejscu zbrodni postawiono pomnik i kapliczkę. W 2004 roku poświęcono tablice pamiątkowe z nazwiskami zamordowanych, ufundowane przez Gminę Nowe Piekuty
.