Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wysokiem Mazowieckiem


26 lutego w Wysokiem Mazowieckiem odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowionego na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy organizacji podziemnych, walczących po 1945 r. z systemem komunistycznym.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem odprawioną w intencji ojczyzny i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po mszy poczty sztandarowe i wszyscy zebrani prowadzeni przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” w Wysokiem Mazowieckiem oraz orkiestrę OSP w Wysokiem Mazowieckiem przemaszerowali pod pomnik kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy przy rondzie im. NSZZ Solidarność, gdzie złożono kwiaty a także odczytano apel poległych.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Jarosław Siekierko. W uroczystościach wzięli udział także Bogdan Zieliński Starosta Wysokomazowiecki, Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu wysokomazowieckiego, przedstawiciele Łomżyńsko - Drohickiego Bractwa Kurkowego z Ciechanowca, żołnierze z JW w Plewkach, harcerze ZHP i ZHR oraz mieszkańcy miasta.