Aktualności

Otwarcie Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz nowej pracowni RTG w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem


13 grudnia w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem oficjalnie oddano do użytku wyremontowany Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz pracownię RTG, która oprócz specjalistycznego sprzętu zyskała też nowe wnętrze. W uroczystości udział wzięli m.in. Senator RP Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

 

Jest to kolejny zakończony etap całkowitej modernizacji Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem, której koszt to prawie 23 mln złotych. Uroczystość była okazją zarówno do zwiedzenia nowo wyremontowanych wnętrz, jak i przekazania specjalistycznego sprzętu do dezynfekcji powietrza, ufundowanego przez samorządy z terenu powiatu wysokomazowieckiego - Gminę Ciechanowiec, Gminę Szepietowo oraz Gminę Nowe Piekuty. Dyrektor Szpitala Ogólnego Bożena Grotowicz serdecznie podziękowała wszystkim darczyńcom, w tym także ks. Edwardowi Łapińskiemu, którego darowizna na rzecz szpitala została przekazana na zakup bramki do dekontaminacji na oddziale Covidowym. Pani dyrektor zwróciła się też z podziękowaniami do przedstawicieli firmy Medikol, odpowiedzialnej za nowy sprzęt i wnętrze pracowni rentgenowskiej. Firma w ramach darowizny przekazała szpitalowi warte prawie 27 tysięcy złotych specjalistyczne drzwi do pracowni RTG. 

 

Remont pracowni rentgenowskiej oraz zakup nowego sprzętu realizowany był w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Budowa i doposażenie pracowni rezonansu magnetycznego oraz doposażenie oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej i oddziału intensywnej terapii”. Cały projekt opiewa na kwotę prawie 8,5 mln złotych.

 

- Ten oddział ma swoją markę i renomę - podkreślił Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. - Wielkie ukłony dla pana ordynatora razem z całym zespołem medycznym. Ten oddział to wizytówka szpitala, ale też powiatu. (...) Dziękuję Rządowi RP, który w 2018 roku podjął decyzję dofinansowania inwestycji w szpitalu. Pracownia RTG to z kolei środki europejskie, projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i tutaj chciałbym podziękować radnemu wojewódzkiemu, panu Łukaszowi Siekierko, który w tym programie bardzo nam pomógł. To między innymi dzięki jego zabiegom udało się pozyskać tak duże środki na to, abyśmy wymienili RTG. 

 

Gratuluję tego, że udaje się z samorządami sięgać po dodatkowe zakupy - powiedział Senator RP Jacek Bogucki. - Czy to pieniądze z budżetu państwa, województwa czy powiatu, to zawsze będzie za mało na ochronę zdrowia i zawsze można lepiej szpital doposażyć, dlatego te środki są tak ważne. Najważniejsze, że ta kooperacja na organizmie szpitala w postaci remontu się udaje i będziemy mieli niedługo szpital, który zasługuje na miano szpitala XXI wieku.

 

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podziękował załodze szpitala przede wszystkim za udane kontynuowane tak dużej inwestycji w dobie pandemii koronawirusa. 

 

- Państwo realizujecie inwestycje budowlane, wyposażacie szpital, a jednocześnie istnieją te wyzwania, których jesteśmy wszyscy świadomi, stąd też szczególne gratulacje i podziękowania dla całego zespołu szpitala, z uwagi na to, że godzicie te sprawy.

 

Jak podkreślił ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej dr n. med. Gerard Pogorzelski dzięki remontowi znacząco polepszą się warunki pobytu na oddziale pacjentów, a także komfort pracy personelu medycznego. Ortopedia w Wysokiem Mazowieckiem jest oddziałem, gdzie leczą się pacjenci nie tylko z powiatu wysokomazowieckiego, ale też całego województwa, a nawet kraju. Głównym aspektem działalności oddziału jest leczenie operacyjne. Rocznie na oddziale przeprowadzanych jest około 1200 operacji, w tym zabiegi endoprotezoplastyki dużych stawów, skomplikowane operacje zespoleń kości, a także operacje naprawcze i rekonstrukcyjne z zastosowaniem metod artroskopowych. Oddział może się też pochwalić doskonale wyposażonym blokiem operacyjnym oraz systemami operacyjnymi najlepszych światowych firm. Oddział otrzymał również akredytację do szkolenia młodych lekarzy w celu uzyskania przez nich specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Aktualnie specjalizację w szpitalu robi dwóch lekarzy rezydentów, a niebawem dołączy do nich trzeci lekarz.

 

- Dzięki temu będziemy mogli nasze doświadczenie i umiejętności przekazywać kolejnemu pokoleniu ortopedów i mam nadzieję, że będziemy w stanie zapewnić na naszym oddziale ciągłość obsady ortopedycznej przez co najmniej kilkanaście lat - powiedział ordynator oddziału.

 

Planowy termin zakończenia całej inwestycji modernizacji szpitala to wrzesień 2022 roku. Jej koszt to ponad 23 mln złotych, z czego połowa funduszy pochodzi z budżetu państwa. Pozostała połowa została pokryta ze środków własnych szpitala oraz budżetu powiatu wysokomazowieckiego.