Otwarcie Oddziału Wewnętrznego w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem


4 listopada 2021 r. Starosta Wysokomazowiecki, dyrekcja Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiego oraz zaproszeni goście dokonali uroczystego otwarcia wyremontowanego Oddziału Wewnętrznego w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Spotkanie było także okazją do przekazania szpitalowi sprzętu medycznego, ufundowanego m.in. przez samorządowców z terenu powiatu.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. Senator RP Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Dyrektor Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem Bożena Grotowicz, członkowie Zarządu Powiatu oraz Rady Powiatu Wysokomazowieckiego, samorządowcy z terenu powiatu, a także pracownicy szpitala.

 

Jak podkreśliła Dyrektor Szpitala Ogólnego, Bożena Grotowicz, ze względu na rosnącą liczbę zakażeń w powiecie i województwie decyzją Wojewody Podlaskiego oddany do użytku Oddział Wewnętrzny w pierwszej kolejności posłuży pacjentom covidowym. 

 

- W tej chwili jest potrzeba, abyśmy utworzyli tu oddział covidowy dla dorosłych. Decyzją pana wojewody od 6 listopada zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów covidowych do 30 i będą się one mieściły na tym oddziale. Dodatkowo tworzymy 15-łózkowy oddział dziecięcy covidowy. Ponadto na oddziale intensywnej terapii zwiększamy liczbę łóżek do siedmiu. W sumie w naszym szpitalu do leczenia pacjentów covidowych przeznaczone będą 52 łóżka.

 

Dyrektor szpitala skierowała serdeczne podziękowania do samorządowców z terenu powiatu wysokomazowieckiego za ufundowanie nowego sprzętu medycznego, a także do Wojewody Podlaskiego, dzięki staraniom którego szpital otrzymał pięciotonowy zbiornik na tlen o wartości ponad 270 tysięcy złotych. 

 

- Zwłaszcza podczas pandemii tlen jest tym, co ratuje zdrowie i życie pacjentów. Pandemia się nasila i jest to dla nas niezwykle ważny zakup - zaznaczyła dyrektor Grotowicz.

 

Na oddziałach covidowych pojawią się nowe aparaty do intensywnej tlenoterapii, dozowniki na tlen, przyłóżkowy aparat RTG, respiratory, kardiomonitory oraz urządzenia do dekontaminacji powietrza. Szpital otrzymał też urządzenie wyposażone w lampy UVC służące do dezynfekcji pomieszczeń. Każdy oddział otrzymał również urządzenia do dekontaminacji powietrza oraz specjalistyczne materace przeciwodleżynowe.

Sprzęt został zakupiony m.in. ze środków z budżetu szpitala, środków przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, a także tych przekazanych przez samorządowców z terenu powiatu wysokomazowieckiego, w tym Burmistrza Wysokiego Mazowieckiego, Burmistrz Czyżewa, Wójta Gminy Wysokie Mazowieckie, Wójta Gminy Kulesze Kościelne, Wójta Gminy Klukowo oraz Wójta Gminy Kobylin-Borzymy.

 

Podczas uroczystości dyrekcja szpitala serdecznie pogratulowała oraz wręczyła dyplomy lekarzom i pielęgniarkom, którzy uzyskali specjalizacje.

 

- Życzę wszystkim państwu siły wewnętrznej w zmaganiu się z epidemią, a także pogody ducha - powiedział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. - Epidemia nam się nasila, więc musimy być do niej przygotowani. (...) Z jednej strony cieszymy się, że możemy wspomagać różne wyzwania inwestycyjne, z drugiej mamy też wyzwania epidemiologiczne. Życzę państwu powodzenia w tym zadaniu i dziękuję pani dyrektor, która wnosi tutaj ogromne doświadczenie z poprzedniej fali koronawirusa. Myślę, że wzmocnieni specjalizacjami podejmiecie ten trud.

 

Istotną rolę nowego sprzętu i remontu szpitala w walce z koronawirusem podkreślił również Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

 

- Przed nami kolejne wyzwania związane z epidemią koronawirusa. Te decyzje są dla nas wszystkich bardzo trudne, m.in. czasowe wygaszenie oddziału pediatrycznego, ale w takich sytuacjach nie ma jedynie dobrych rozwiązań, możemy wybierać mniejsze zło. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w naszym województwie, a w szczególności w naszym powiecie, te decyzje wydają się być jak najbardziej słuszne. Cieszę się że wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i dziękuję całemu personelowi szpitala przede wszystkim za zrozumienie i za działanie na rzecz drugiego człowieka. To wy jesteście na pierwszej linii frontu i stawiacie czoła wyzwaniom, które stoją przed służbą zdrowia. Dziękuję kolegom samorządowcom, burmistrzom i wójtom gmin, którzy tak aktywnie włączyli się w pomoc dla szpitala

 

To kolejny oddany do użytku oddział etapu IV całkowitej modernizacji Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. Koszt inwestycji to ponad 23 mln złotych, z czego połowa funduszy pochodzi z budżetu państwa. Pozostała połowa została pokryta ze środków własnych szpitala oraz budżetu powiatu wysokomazowieckiego.