Aktualności

PARADA Z OKAZJI 500-LECIA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO


2013 to rok wyjątkowy w historii województwa podlaskiego, w tym roku bowiem obchodzimy 500-lecie województwa.

26 kwietnia ulicami Białegostoku przeszła wielka parada, która była głównym punktem obchodów jubileuszu 500-lecia województwa podlaskiego. Parada, z udziaŁem 140 grup reprezentujących 65 podlaskich gmin oraz występy grup folklorystycznych zaczynała się w okolicach kościoła św. Rocha, zaś kończyła - przy Rynku Kościuszki, gdzie odbył się koncert zespołów z regionu; gościem uroczystości był prezydent Bronisław Komorowski.

Kolorowy korowód wyruszył o godzinie 17 sprzed opery i przez kilka godzin kroczył ulicami Białegostoku. Na jej czele szli samorządowcy, wśród nich m.in. członkowie zarządu i radni sejmiku województwa podlaskiego, służby mundurowe. Tuż za nimi, karetą w strojach historycznych, jechali aktorzy odtwarzający role króla Zygmunta Starego oraz pierwszego wojewody podlaskiego, Iwana Sapiehy, w towarzystwie dam dworu. Dalej, w kilku kolumnach szli reprezentanci ziemi łomżyńskiej, suwalskiej, białostockiej oraz zespoły folklorystyczne w strojach ludowych, grupy rekonstrukcyjne, bractwa kurkowe, konno jechała husaria. Nie zabrakło zespołów dziecięcych, orkiestr dętych, mażoretek.

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć powiatu wysokomazowieckiego.

Reprezentację powiatu prowadziła szlachta wysokomazowiecka wraz z Łomżyńsko- Drohickim Bractwem Kurkowym z Ciechanowca. W dalszej kolejności prezentowały się gminy z terenu powiatu wysokomazowieckiego: mażoretki z MOK w Wysokiem Mazowieckiem, orkiestra dęta oraz zespół pieśni i tańca z Szepietowa, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starych Raciborach, mażoretki z GOK w Czyżewie, orkiestra dęta
i zespół ludowy z Ciechanowca.  Organizowana impreza była pierwszym tego typu wydarzeniem w historii województwa podlaskiego.