Aktualności

Plener uczniów OSSP w Toruniu


W dniach 07-10 maja 2013r. uczniowie kl. II i III Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych wraz z opiekunami P. Grażyną Święcką, P. Barbarą Pełszyk, P. Michałem Selerowskim i P. Łukaszem Godlewskim wyjechali na plener do Torunia. Podróż upłynęła szybko dzięki miłej atmosferze i zafascynowaniu uczniów zwiedzanymi obiektami. Celem docelowym jak już wspomniałem był Toruń, młodzież zwiedziła przy okazji kilka innych ciekawych miejsc. Pierwszym punktem programu naszych młodych plastyków były ruiny zamku szlachty mazowieckiej oraz Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Młodzież z wielkim zapałem podziwiała archeologiczne pozostałości po słowianach, zadając przy tym mnóstwo pytań. Równie dużym zaciekawieniem cieszyły się mury obronne z basztami, na które nasi uczniowie nie omieszkali wejść, by choć przez chwilę poczuć się rycerzem i podziwiać malowniczy ciechanowski krajobraz.
        Po przyjeździe do Torunia zakwaterowaliśmy się w hostelu „Przystanek Toruń”, który stał się naszym domem na kolejne trzy dni. Miejsce to, wszystkim przypadło do gustu, nie tylko ze względu na dobre warunki ale również ze względu na historyczną przeszłość obiektu i bardzo bliskie położenie względem Starego Miasta.
        Drugiego i trzeciego dnia pleneru mogliśmy podziwiać gotycką część Torunia. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia lub zobaczenia wszystkich zabytkowych miejsc starówki „czerwonego miasta”. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak: Katedra Świętych Janów, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski i znajdujące się w nim muzeum, Krzywa Wieża, mury obronne oraz Dwór Artusa. Miasto okazało się bardzo urokliwe i malownicze dla naszych plastyków. Uczniowie uświadomili sobie jak duże wartości historyczne i walory turystyczne ono posiada. Ostatnim punktem programu
w Toruniu było zwiedzanie jego fortów, zbudowanych w II połowie XIX wieku przez Prusy.
       W piątek ze smutkiem w oczach opuściliśmy to piękne i wyjątkowe miasto. W drodze powrotnej do domu uczniowie OSSP mogli podziwiać jeszcze Pałac Krasińskich w Opinogórze. Rezydencja wzbudziła wiele ciekawości wśród uczniów, zapewne dlatego iż jest jednym z nielicznych zachowanych rezydencji neogotyckich w Polsce.
      Nasi plastycy wykonali kilkaset szkiców i obrazów. Jak sami mówili zwiedzane miejsca dawały im możliwość wykazania się i zaprezentowania swoich możliwości malarskich. Plener okazał się znakomitym połączeniem rekreacji z powiększeniem swoich zdolności artystycznych oraz wiedzy z historii Polski i stylach architektonicznych.

 

Autor artykułu: Łukasz Godlewski

Autor zdjęć: Łukasz Godlewski