Aktualności

Po wiosnę do Szepietowa


Jak najszybciej przywołać wiosnę do ogrodu? To proste, przyjechać do Szepietowa. W dniach 20 i 21 kwietnia Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie. Agroarena zapełni się kolorami, a wystawcy i zwiedzający stworzą wiosenny klimat.

Po długiej zimie czas pobudzić do życia nasze ogrody. Targi Ogrodnicze dają wspaniałą okazję do kompleksowego i sprawnego przygotowania się do sezonu wiosennego. Wystawcy zaoferują różnorodne odmiany roślin, kwiatów, krzewów i drzew. Nie zabraknie także nawozów i środków ochrony roślin, obiektów małej architektury, sprzętu i mebli ogrodowych. Tradycyjnie do kupienia będą produkty regionalne, takie jak swojskie chleby, wędliny, sery korycińskie i sękacze.

Oprócz bogatej oferty wystawców na zwiedzających czekają interesujące prelekcje m.in.: dowiesz się jakimi zasadami kierować się przy estetycznym i racjonalnym zagospodarowaniu wsi i zagród. Odbędzie się seminarium na temat zarządzania i gospodarki odpadami. Nie zabraknie również pokazów tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego. Podczas targów można będzie skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Targi przyciągną do Szepietowa również pszczelarzy i firmy oferujące bogaty wybór miodów. W pasiece Ośrodka można będzie uzyskać fachowe porady z zakresu pszczelarstwa i uczestniczyć w warsztatach samodzielnego wykonania ula.

Podczas targów odbędzie akcja „Drzewko za makulaturę”, za dwa kilogramy makulatury można będzie otrzymać sadzonkę. Wystarczy odwiedzić stoisko Nadleśnictwa Rudka.

 

Zapraszamy do Szepietowa w dniach 20-21 kwietnia. Będzie wszystko, co potrzebne, aby nasze ogrody rozkwitły na wiosnę.

 

PROGRAM

 

20 kwietnia (sobota)

10.00                           Otwarcie targów
(tereny wystawowe)

10.00 - 12.00              Warsztaty: Budujemy pszczołom dom - tani i trwały ul do samodzielnego wykonania - Przemysław Miarka

10.00 – 11.00              Architektura krajobrazu, a ogrody wiejskie – Izabela Targ

11.00 – 13.00              Seminarium: Zarządzanie i gospodarka odpadami – Małgorzata Wróblewska

 

21 kwietnia (niedziela)

 

10.00 – 13.00              Seminarium: Zasady estetycznego zagospodarowania wsi i zagród wiejskich - Edyta Rosłon-Szeryńska, SGGW

10.00 - 12.00              Warsztaty: Budujemy pszczołom dom - tani i trwały ul do samodzielnego wykonania - Przemysław Miarka

12.00                           Rozstrzygnięcie konkursów: Hit Targów, Najatrakcyjniejsze stoisko, Najbogatsza oferta i Najlepszy produkt pszczelarski (tereny wystawowe)

 

W programie również:

  • Drzewko za makulaturę – za 2 kg makulatury dostaniesz sadzonkę

(9.00-15.00, stoisko Nadleśnictwa Rudka)

  • Zgadnij co to za roślina? – konkurs rozpoznawania nasadzeń ozdobnych

(10.00 - 14.00, sobota, stoisko PODR)

  • Pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego

(10.00-15.00, Centrum edukacji i produkcji biopaliw na własne potrzeby)

  • Doradztwo specjalistów PODR w Szepietowie i instytucji obsługujących rolnictwo
  • Pasieka Ośrodka i doradztwo z zakresu pszczelarstwa
  • Bogata oferta targowa: materiał szkółkarski ozdobny i owocowy, nasiona warzyw, ziół, kwiatów, rozsady warzyw i kwiatów, kwiaty doniczkowe, sprzęt i środki do produkcji ogrodniczej, produkty regionalne, wyroby rękodzieła ludowego, miód i produkty pszczele.