Aktualności

Poczwórne świętowanie w Kuczynie. 600-lecie parafii, 65-lecie OSP, Dożynki Gminne i V Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi


Niedziela była dla mieszkańców gminy Klukowo wyjątkowym dniem, w którym obchodzono aż cztery ważne wydarzenia: Jubileusz 600-lecia Parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie, 65-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuczynie, Dożynki Gminne oraz V Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Impreza była współorganizowana oraz dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Uroczystości z okazji jubileuszu 600-lecia parafii w Kuczynie rozpoczęły się mszą świętą w Kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, skąd uczestnicy przeszli uroczystym pochodem na plac obok Domu Weselnego ,,Pan Tadeusz", by uczcić 65-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuczynie. Wójt Gminy Klukowo, Piotr Uszyński serdecznie powitał zgromadzonych gości, w tym Starostę Wysokomazowieckiego, Bogdana Zielińskiego, Posła na Sejm RP, Jacka Boguckiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, Patryka Jakiego, Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, Marka Malinowskiego, przedstawicieli samorządów, służb mundurowych, duchowieństwa, a przede wszystkim druhny i druhów, świętujących 65. rocznicę utworzenia jednostki.

 

-  Sami najlepiej wiecie, jak wielką kartę w historii naszej lokalnej społeczności wypełniliście swoją działalnością - zwrócił się do członków OSP Wójt Gminy Klukowo, Piotr Uszyński. - Drodzy druhowie, wszystkim strażakom, członkom i przyjaciołom jednostki, którzy mieli swój wkład w jej tworzenie i funkcjonowanie, szczerze gratuluję oraz dziękuję za każdy dzień ochotniczej służby. 

 

- Tę uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, która była dziękczynieniem Bogu za 600 lat funkcjonowania na tej ziemi tej parafii, najstarszej parafii w naszym powiecie - podkreślił Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński. - Wy również, druhowie macie na swoim sztandarze słowo Bóg. To bez wątpienia największa wartość, gdy odwołujecie się do najwyższego i w jego imieniu działacie. Za 65 lat służby bardzo serdecznie dziękuję tej lokalnej społeczności w Kuczynie. Jesteście bardzo dobrze zorganizowani i mam nadzieję, że nadal będziecie się rozwijać, będzie się wam chciało chcieć pomagać drugiemu człowiekowi. Za długie lata ciężkiej służby serdecznie dziękuję, wszystkim wyróżnionym gratuluję. Życzę całej jednostce, aby wasi następcy mieli możliwość świętowania tego jubileuszu, który dziś przeżywa parafia w Kuczynie. Nie sto, a sześćset lat wam życzę.

 

Ten dzień był również świętem wszystkich rolników, którym złożono serdeczne podziękowania za codzienną, ciężką pracę. Wójt Piotr Uszyński dokonał tradycyjnego dzielenia się dożynkowym chlebem z mieszkańcami oraz wraz z Prezesem Zarządu Grupy Mlekovita, Dariuszem Sapińskim nagrodził największych dostawców mleka z terenu gminy Klukowo.

 

Tego dnia odbyły się również V Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, które stały się tradycją dożynek w gminie Klukowo. Zawody jak co roku poprowadziła pani Elwira Jakubiak, profesjonalny sędzia zawodów jeździeckich. Widzowie i kibice mieli okazję obejrzeć zmagania zawodników w 6 kategoriach: single zawodowcy, pary zawodowcy, single amatorzy, pary amatorzy, kuce i powozy historyczne. 

 

Podczas dożynek odbyła się loteria, a nagrody w postaci rowerów wręczył m.in. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Zieliński.

Wieczorem na dożynkowej scenie przed tłumem zgromadzonych mieszkańców wystąpił zespół Diadem oraz Gwiazda Wieczoru - Zenek Martyniuk z zespołem Akcent.

 

Wyniki V Amatorskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi:

Single zawodowcy:

Dłuski Tomasz

Stokowski Paweł

Miliszkiewicz Tomasz

 

Zawodowcy pary:

1. Stańczyk Adam

2. Kaczyński Michał

3. Jemielita Bogdan

 

Amatorzy single:

1. Tymiński Andrzej

2. Dąbrowski Marek

3. Kalinowski Bogdan

 

Pary amatorzy:

1. Borek Tadeusz

2. Rembiszewski Lucjan

3. Łuniewski Kazimierz

 

Kuce:

1. Stokowski Dariusz

2. Niemyjski Jakub

3. Kostro Bartosz

 

Powozy historyczne:

1. Kostro Leszek

2. Wdziękoński Sławomir

3. Tymiński Edward