Aktualności

Podsumowanie inwestycji na drogach powiatowych w 2019 roku


Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego w 2019 roku radni otrzymali informację na temat stanu inwestycji na drogach powiatowych oraz przygotowania do sezonu zimowego 2019/2020. Inwestycje drogowe oraz otrzymane dofinansowania podsumował Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński.

 

- Chciałbym podkreślić, że inwestycje te realizowaliśmy w głównej mierze z pieniędzy Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział starosta podczas sesji.-  To pierwszy raz, gdy przychodzą do nas takie środki, takie pieniądze. Łącznie wydamy na drogi powiatowe w 2019 roku ponad 36 mln złotych. Jest to średnio dwa razy tyle ile w normalnym roku poprzednim. W latach poprzednich powiat przeznaczał średnio 16-18 mln złotych na drogi powiatowe.

 

W roku 2019 zakończono szereg inwestycji drogowych. Na część z nich dofinansowanie pozyskano jeszcze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz przede wszystkim Funduszu Dróg Samorządowych. Są to m.in.:

  • odcinek Trzaski - Radziszewo Sieńczuch (3,8 km drogi za 3,3 mln złotych),
  • odcinek Dąbrowa Moczydły – Dąbrowa Łazy (ponad 3 km wraz z odcinkiem chodnika za ponad 6 mln złotych). 
  • przebudowa mostu w m. Jeńki wraz z rozbudową dojazdów na łączną długość ok 3,4 km, od m. Jeńki do skrzyżowania/zjazdu do m. Waniewo za łączną sumę niemal 8 mln złotych,

oraz:

  • przebudowa ul. Ludowej wraz z rondem w Wysokiem Mazowieckiem (5,3 mln zł)
  • przebudowa ul. Brykowskiej w Wysokiem Mazowieckiem (1.4 km za 2,8 mln zł),
  • odcinek Dąbrowa Wielka – Dąbrowa Wypychy (2,7 km za niemal 3,5 mln zł),
  • odcinek w Rosochatem Kościelnem (ok. 450 m z chodnikiem 1,2 mln zł),
  • odcinek w Starym Kalinowie (1,1 km za 1,3 mln zł),
  • odcinek Nowe Kalinowo - Faszcze (ok. 1,2 km za 1,8 mln zł),

Rozpoczęto przebudowę dróg w: Krzeczkowie Mianowskim, Dąbrowie Wielkiej oraz na odcinku Czyżew - Andrzejewo, a także na odcinkach: Kamień-Rupie - Dąbrowa-Zabłotne, Jabłoń Zarzeckie - Jabłoń Kościelna, Krasowo Wielkie - Markowo-Wólka, Wyszonki Kościelne, Lubowicz Wielki - Lubowicz-Byzie, ul. Pałacowa w Ciechanowcu w kierunku Kozarzy, Radziszewo Sieńczuch - Czaje-Wólka. Zadania te będą wykonane w roku 2020.

 

- Jeżeli chodzi o utrzymanie dróg powiatowych podpisane zostały umowy na kolejne trzy lata na odśnieżanie - poinformował starosta. - Jest coraz większy nacisk, by coraz więcej odcinków dróg posypywać, a nie tylko odśnieżać, co rodzi oczywiście większe koszty na bieżące utrzymywanie dróg. Dzięki oszczędnościom zakupiliśmy jedną piaskarkę.

 

Transmisja z XIII Sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego oraz pełna informacja na temat utrzymania i przygotowania dróg powiatowych do sezonu zimowego dostępna jest na naszym Kanale YouTube.