Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził powiat wysokomazowiecki


2 lipca Premier RP Mateusz Morawiecki złożył wizytę w powiecie wysokomazowieckim. Podczas spotkania z mieszkańcami powiatu oraz władzami samorządowymi przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem Premier wręczył symboliczne czeki na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zachęcał do udziału w II turze wyborów prezydenckich.

 

W spotkaniu z premierem udział wzięli Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie, Jarosław Siekierko, Poseł na Sejm RP, Adam Andruszkiewicz, Senator RP Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski, a także wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu wysokomazowieckiego, radni szczebla gminnego i powiatowego, przedstawiciele jednostek organizacyjnych i tłumnie zgromadzeni mieszkańcy.

 

W imieniu lokalnych władz Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński serdecznie podziękował głowie rządu RP za finansowe wsparcie inwestycji w naszym regionie.

 

-  Dziękujemy Panu za to, że jest pan premierem, który nie szczędzi środków, może z punktu widzenia Warszawy niewielkich, ale dla nas, tutaj mieszkających ludzi jest to znaczące wsparcie. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych na teren naszego powiatu spłynął ogromny strumień pieniędzy, 86 milionów złotych w ciągu dwóch lat. To jest niebywały postęp i niebywała skuteczność, nie tylko władz samorządowych, ale przede wszystkim rządu. Za to jesteśmy panu wdzięczni. To nie wszystko. Dzisiaj jesteśmy w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na remont drogi krajowej 66 w Wysokiem Mazowieckiem. Pan Burmistrz starał się przez 15 lat, aby przebudować drogę, która jest reliktem niemal socjalizmu w stolicy naszego powiatu. Udało się, jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu. 60 milionów złotych zostanie wyłożone na przejście przez Wysokie Mazowieckie. Od wielu lat staraliśmy się o modernizację Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. W ubiegłym roku dzięki pańskiemu podpisowi i pańskiej decyzji uzyskaliśmy 12 milionów na modernizację. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten gest. Dzisiaj Pan Premier przyjeżdża do powiatu wysokomazowieckiego i miasta Wysokie Mazowieckie, aby wręczyć symboliczne czeki na inwestycje. Łącznie do naszego powiatu z Funduszu Inwestycji Lokalnych spłynie 15 milionów złotych. 

 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju to aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za gorące przyjęcie i wysoką frekwencję w I turze wyborów prezydenckich.

 

- Model rozwoju, który zaproponowaliśmy Polakom w 2015 roku, który został przyjęty też w ostatnich wyborach to model rozwoju zrównoważonego, który trafia także do powiatu wysokomazowieckiego, do powiatów Podlasia i całej Polski - podkreślał i jednocześnie zachęcał do aktywnego uczestniczenia w II turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca. Jak zaznaczył Premier, do urn możemy pójść bez obaw o zdrowie. - Instytucje, które oceniały pierwszą turę wyborów potwierdziły, że została ona zorganizowana w bardzo właściwy sposób. Nie bójmy się zatem pójść do tej drugiej tury, zachęcam wszystkich mieszkańców waszego powiatu (...), bo nie wszyscy poszli tak tłumnie, tak licznie jak poprzednio, może się niektórzy niepokoili. (...) Rozgrywa się walka o kształt Polski. Czy będzie to Polska budowana na fundamencie naszej tradycji, czy będzie to Polska oderwana od rzeczywistości, Polska rewolucji obyczajowych, światopoglądowych, nie szanująca naszej tradycji, naszej kultury, naszej wiary? 

 

Po wręczeniu symbolicznych czeków premier spotkał się z mieszkańcami miasta i powiatu.