Aktualności

Odprawa Roczna Funkcjonariuszy Policji 2019


16 stycznia przedstawiciele wysokomazowieckich samorządów - w tym Wicestarosta Wysokomazowiecki, pan Leszek Gruchała - wzięli udział w Rocznej Odprawie Policji 2019, podsumowującej miniony rok pracy funkcjonariuszy policji.

 

Podczas uroczystej odprawy obecni byli także wójtowie gmin i burmistrzowie z terenu powiatu wysokomazowieckiego, w tym Burmistrz Czyżewa, Anna Bogucka, Wójt Gminy Sokoły, Józef Zajkowski, Wójt Gminy Kobylin-Borzymy, Dariusz Sikorski, Wójt Gminy Kulesze Kościelne, Stefan Grodzki, Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego, Jarosław Siekierko oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem, st. Bryg. Andrzej Koc i Prokurator Rejonowy, Grzegorz Kryszpin. Spotkanie poprowadził Komendant Powiatowy Policji w Wysokiem Mazowieckiem, podinsp. Krzysztof Woźniewski, który przedstawił zebranym gościom wyniki, statystyki oraz osiągnięcia wysokomazowieckich policjantów w minionym roku, w tym liczbę stwierdzonych wykroczeń czy też ilość przeprowadzonych interwencji w poszczególnych gminach.

 

 

Dużo miejsca pan komendant poświęcił aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z której korzysta coraz więcej mieszkańców naszego powiatu. Najczęściej zgłaszane w wykroczenia to przede wszystkim przekroczenie dozwolonej prędkości i spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Podczas prezentacji podsumowano także cykl debat społecznych ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, zorganizowanych w Wysokiem Mazowieckiem, Szepietowie, Kobylinie-Borzymach i Klukowie. Podczas spotkań z policjantami mieszkańcy powiatu mieli okazję zwrócić uwagę na ich zdaniem najbardziej palące problemy ich środowisk i miejsc zamieszkania oraz dowiedzieć się więcej o działalności policji na terenie swoich gmin.

 

W minionym roku funkcjonariusze policji prowadzili też szereg akcji i projektów o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym przy współpracy z wieloma jednostkami z terenu powiatu, m.in. z Ciechanowieckim Ośrodkiem Kultury i Sportu, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wysokiem Mazowieckiem, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a także ze szkołami i przedszkolami.

 

Podinsp. Woźniewski zwrócił uwagę na zauważalny wśród pieszych wzrost świadomości w kwestii bezpieczeństwa i oświetlenia na drodze, gdyż coraz więcej osób, poruszających się po drogach wyposażonych jest w elementy odblaskowe.

 

Rok 2018 podsumowano też na wysokomazowieckich drogach. W minionym roku zanotowano 33 wypadki drogowe, w których 8 osób zostało rannych, a 33 osoby odniosły obrażenia ciała. Policji zgłoszono 425 kolizji drogowych. W porównaniu do roku 2017 można zauważyć spadek liczby wypadków (o 5), wypadków ze skutkiem śmiertelnym (o 3), osób zabitych (o 2) oraz liczby kolizji (o 82). Jak wyjaśnił Komendant, najczęstszymi przyczynami wypadków była nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niewłaściwy manewr wyprzedzania lub wymijania.

 

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, mł. Insp. Adam Mojsa zaprezentował statystyki związane z przestępczością na terenie powiatu, a także najbardziej nietypowe przestępstwa w minionym roku, w tym wykrycie grupy przestępczej, która wyłudziła od jednej z firm ubezpieczeniowych kwotę około 250 000 złotych czy też kradzież 840 żywych norek w m. Osipy Lepertowizna. W obu przypadkach udało się ustalić sprawców. Podinsp. Mojsa zwrócił też uwagę na głośną kilka miesięcy temu sprawę kradzieży rowerów nie tylko na terenie powiatu wysokomazowieckiego, ale też całego województwa podlaskiego. Za 18 kradzieży rowerów (znikających z klatek schodowych czy sprzed sklepów) odpowiedzialnych okazało się dwóch mieszkańców powiatu zambrowskiego.

 

 

Podinsp. Woźniewski podziękował za współpracę wszystkim samorządom, w tym Starostwu Powiatowemu w Wysokiem Mazowieckiem, które w minionym roku przekazało Komendzie Powiatowej Policji 23 000 złotych na zakup samochodu służbowego oraz 2000 złotych na zakup psa służbowego.

 

Osiągniętych wyników funkcjonariuszom oraz kierownictwu pogratulował Wójt Gminy Sokoły, Józef Zajkowski. Szczęśliwych powrotów ze służby, zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w pozyskiwaniu środków na doposażenie komendy życzył Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała. Doskonałą współpracę z funkcjonariuszami policji podkreślili także Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Andrzej Koc oraz prokurator rejonowy, Grzegorz Kryszpin.