Aktualności

SMAK CHLEBA I ZAPACH ZBOŻA (XIII PODLASKIE ŚWIĘTO CHLEBA)


W niedzielę 18 sierpnia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pachniało chlebem, zapachami jadła regionalnego, zbóż i ziół. Wszystko to składało się na trzynaste już Podlaskie Święto Chleba. Na gazonie przed pałacem swoje wyroby prezentowało 25 firm piekarniczych a na alejkach w skansenie 60 twórców ludowych i rękodzielników. Na łące za amfiteatrem rozłożyli się handlowcy z jadłem regionalnym i innymi wyrobami. W jednej z zagród odbywał się konkurs na wykonanie równianki (bukiet 4 zbóż, lnu, warzyw i kwiatów ogrodowych święcony w kościele 15 sierpnia w czasie święta tzw. Matki Boskiej Zielnej – oficjalna nazwa Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny). W konkursie uczestniczyły 204 równianki, którym przyznano 147 nagród i 57 nagród pocieszenia. Dużym wzięciem cieszyły się również kiełbaski na bieżąco wędzone w wędzarni przy dworku myśliwskim ufundowane przez firmę „Jadów” z Jadowa.

Od godz. 10:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu odbyła się msza święta w intencji uczestników XIII Podlaskiego święta Chleba, w której uczestniczyli goście honorowi Święta Chleba oraz zespoły folklorystyczne. Po mszy świętej goście i zespoły na 15 bryczkach i 10 furmankach przejechali na teren Muzeum. Na czele jechał wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym.

            Po przyjechaniu do Muzeum Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu Dorota Łapiak powitała gości honorowych Święta Chleba, wśród których byli między innymi posłowie do Sejmu RP:

 • Jacek Bogucki
 • Krzysztof Jurgiel
 • Jarosław Zieliński
 • Dariusz Piontkowski

Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski,

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko,

Doradca Prezydenta RP Tomasz Borecki,

Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński,

Wicestarosta Powiatu Wysokomazowieckiego Leszek Gruchała,

Dyrektor Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Stefan Krajewski.

            Następnie przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Ciesliński oraz przewodniczący Rady Muzealnej Muzeum Rolnictwa prof. Czesław Waszkiewicz wręczyli przyznane przez Ministra Rolnictwa 5 odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczeni zostali:

 • Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Anatol Wap,
 • Zastępca Dyrektora Muzeum Rolnictwa Anna Wiśniewska,
 • Kierownik Działu Techniki Rolniczej Muzeum Rolnictwa Marek Wiśniewski,
 • Kierownik Działu Weterynaryjnego Muzeum Rolnictwa Grzegorz Jakubik,
 • Kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Rolnictwa Antoni Mosiewicz.

Uroczyste otwarcie XIII Podlaskiego Święta Chleba nastąpiło poprzez przełamanie i podzielenie się z widzami 6 metrową hałką upieczoną w piekarni „Kobus” w Ciechanowcu.

Aplauz i ogromne zainteresowanie widzów i mediów wzbudził przejazd wokół gazonu przed pałacem 13 zabytkowych ciągników. Szczególne zainteresowanie i gorące oklaski powitały jedyną w Polsce jeżdżącą lokomobilę George White z 1910 roku kierowana przez Dyrektor Muzeum Dorotę Łapiak. Na łące przed zabytkowym kościołem z Bogut przeniesionym na teren skansenu zainscenizowane zostało widowisko święcenia zwierząt nawiązujące do takich uroczystości odbywających się 16 sierpnia w dniu świętego Rocha – patrona pasterzy. Okadzane dymem z płonącego ogniska były święcone przez księdza Tadeusza Kryńskiego Proboszcza Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu zwierzęta przeprowadzane w następującej kolejności: konie – kuce, osły, owce i kozy. Ksiądz poświęcił również pieski widzów i pokazywane w klatce króliki.

            Po pokazie święcenia zwierząt na wozie drabiniastym wyruszyli w pole żniwiarze i kośnik poprzedzeni przez zespoły folklorystyczne „Klekociaki” z Bociek i „Kalina”                       z Żurobic gm. Dziadkowice. W polu przy wiatraku panie z Białych Szczepanowic żęły zboże sierpami a kośnik Pan Tadeusz Wilkowski kosił kosą. Do koszenia włączyli się również widzowie. Na polu była też kołyska polowa z niemowlakiem. W czasie przerwy na tzw. podobiadek widzowie i zespoły były częstowane pampuchami przez najmłodszą żniwiarkę Agnieszkę Michalczuk. Na zakończenie pokazu została z ostatniej garści zboża wykonana przepiórka, którą „oborano” przeciągając 3 razy wokół tyłkiem po rżysku najmłodszą żniwiarkę. Z drugiej garści zboża panie z Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury Ludowej i Życia Pospolitego Maria Kowalowa i Irena Judina zawijały tzw. „brodę”. Obrzęd polegał na wypieleniu dookoła ścierniska, wykonaniu wianka z kłosów żyta, zrobienia z 4 garści krzyża i złożeniu pod krzyżem na ściernisko chleba. Następnie owinięto sierpy źdźbłami żyta i umyciu i wytarciu rąk. Symbole te miały dać na przyszły rok czyste, niezachwaszczone pole, uniknięcie suszy i uchronić dłonie przed skaleczeniem sierpem. Pokaz białoruski spotkał się z aplauzem zgromadzonej publiczności.

Po obrzędach żniwnych odbyło się młócenie zboża młockarnią napędzaną lokomobilą. Po młóceniu żniwiarze z wieńcem dożynkowym, chlebem, krzyżem z kłosów i wiankiem z kłosów żyta udali się przed dwór myśliwski gdzie wręczyli je gospodarzom dożynek w osobach Zastępcy Dyrektora Muzeum Rolnictwa Pani Annie Wiśniewskiej                                   i Przewodniczącemu Rady Muzealnej prof. Czesławowi Waszkiewiczowi.

            Zebranym widzom umilały czas zespoły folklorystyczne „Skowronki” z Brańska, „Klekociaki” z Bociek, „Kalina” z Żurobic, „Sterdyniacy” ze Sterdyni, „Kapela Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa, Kapela „Pasieka” z Platerowa i „Kłosy” z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Po godzinie 16:00 w amfiteatrze odbył się koncert następujących zespołów:

 • Warszawska Kapela z Targówka,
 • Kapela Klezmerska z Sejn,
 • Zespól The Plants,
 • Zespół Otoczeni przez Bydło.

Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Maryla Rodowicz.

Ocenia się, że w imprezie wzięło udział około 25 000 widzów.