Aktualności

Sprawozdanie z przebiegu XXIII Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu


Niedziela Palmowa, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wtedy to, witający Go tłum, rzucał mu pod nogi zielone gałązki palmowe i oliwne a wokół rozbrzmiewało wesołe „hosanna,  hosanna”. Współcześnie, w Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościołów palmy, które symbolizują zarówno tamto radosne wydarzenie jak również, mękę Chrystusa i odradzające się nowe życie.

 

Uroczystości Niedzieli Palmowej w ciechanowieckiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej od lat kojarzone są z organizowanym w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu Konkursem na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. W tym roku jednak ze względu na pandemię całość wyglądała nieco inaczej.

Ocena palm miała miejsce 15 marca, wyniki konkursu opublikowane zostały na stronie internetowej muzeum www.muzeumrolnictwa.pl. gdzie umieszczono protokół oraz dokumentację zdjęciową z obrad jury. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 249 palm wykonanych przez m.in. uczniów i wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, ośrodków opiekuńczych i szkolno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, uczestników ośrodków kultury, stowarzyszenia oraz osoby indywidualne z Podlasia i Mazowsza. Uczestnicy konkursu pochodzą z terenu 7 powiatów: wysokomazowieckiego, ostrowskiego, bielskiego, siemiatyckiego, białostockiego, siedleckiego i wołomińskiego.

 

Wśród wszystkich ocenionych przez siedmioosobowe jury 20 palm otrzymało I nagrodę, w tym 1 palmie przyznano Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego, 27 palm - II nagrodę, 61 palm – III nagrodę, 87 palm – IV nagrodę, 29 palm wyróżniono oraz 1 palmie przyznało nagrody pocieszenia.

 

W dniach 20-23 kwietnia rozpoczęło się wydawanie nagród uczestnikom konkursu. Większość nagród ze względu na obostrzenia sanitarne została dostarczona do sekretariatów szkół i ośrodków z powiatu wysokomazowieckiego oraz ostrowskiego. Osoby odbierające nagrody osobiście w ciechanowieckim muzeum miały niesamowitą okazję obejrzeć wystawę pokonkursową stworzoną z tegorocznych palm.

Relacje z przebiegu Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej ukazały się w Radiu Białystok, TVP o. Białystok oraz na wielu stronach internetowych i portalach społecznościowych.