Aktualności

Sprawozdanie z XI Wysokomazowieckiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę w dniach 8.08 - 14.08 2018 r.


Już po raz jedenasty pielgrzymi rowerowi wyruszyli z Wysokiego Mazowieckiego do Matki Boskiej Częstochowskiej. Organizatorem pielgrzymki było Stowarzyszenie „Cykliści” we współpracy z Parafią p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem. Opiekunem duchowym pielgrzymki był ks. Wojciech Kurek – wikariusz tejże parafii, którego wspierał ks. Dariusz Kuligowski z Łap oraz ks. Grzegorz Kierski z Zambrowa. Przewodnikiem był Józef Dmochowski, opiekę medyczną zapewniał ratownik medyczny - Karol Nowicki. Pielgrzymi szlak liczył 440 km. Cykliści przejechali go w ciągu sześciu dni pokonując dziennie od 50 do 95 km.

 

Pielgrzymka miała charakter religijno-sportowy oraz dziękczynno–pokutny w łączności duchowej z 34 Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę. Stanowiła wspólnotę chrześcijańską w drodze, połączoną modlitwą i pasją do jazdy na rowerze. Tematem przewodnim było hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym przez Maryję” oraz rozważanie znaczenia poszczególnych darów Ducha Św. w życiu katolika. Codziennie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Św., Apelu Jasnogórskim, odmawiali Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego, słuchali konferencji. Ponadto, na jednym z noclegów uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu, zaś na innym odprawili Drogę Krzyżową.

 

Stałym miejscem na trasie pielgrzymki jest Zuzela, miejsce urodzin Prymasa Tysiąclecia, gdzie pielgrzymi modlili się o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi nawiedzili Sanktuaria Maryjne w Miedznej, Lewiczynie, Fałkowie, Gidlach oraz Sanktuarium Św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej. Podczas jazdy pielgrzymi doskonalili umiejętność długotrwałej i bezpiecznej jazdy na rowerze.

W swych modlitwach pielgrzymi pamiętali o wszystkich, którzy pomogli w organizacji pielgrzymki: samorządach, firmach i osobach, które udzieliły wsparcia finansowego, ofiarowały żywność, użyczyli samochodu do transportu rowerów oraz tych wszystkich, którzy okazywali życzliwość na trasie przejazdu.

 

Trudy pielgrzymki rowerowej pokonało 51 osób w tym 32 mężczyzn oraz 19 kobiet. Wszyscy, którzy wyruszyli na trasę dotarli szczęśliwie do celu. Najstarszy uczestnik miał 70 lat, najmłodszy 15 lat. Pogoda dopisała pielgrzymom. Tylko jednego dnia towarzyszył im spokojny, orzeźwiający deszcz. Ponadto świeciło słonce i w przeważającej części powiewał spokojny wiatr w plecy.

Pielgrzymka zakończyła się 14 sierpnia Eucharystią sprawowaną na szczycie Jasnej Góry, po której pielgrzymi wrócili autokarem do Wysokiego Mazowieckiego.

 

Za wsparcie finansowe i rzeczowe dziękujemy:

-            Bogdanowi Zielińskiemu Staroście Wysokomazowieckiemu,

-            Jarosławowi Siekierko Burmistrzowi Miasta Wysokie Mazowieckie,

-            Spółdzielczemu Bankowi Rozwoju w Szepietowie,

 logo banku sbr

-            SM „Mlekovita”,

-            Jarosławowi Markowskiemu z Wysokiego Mazowieckiego,

-            Markowi Kajurkowi, Radosławowi Gorczycy, Karolowi Nowickiemu, Andrzejowi Kamionowskiemu i Marcinowi Wojtkowskiemu - radnym Rady Miasta Wysokie Mazowieckie,

-            Piotrowi Sienickiemu, Brukerbud z Wysokiego Mazowieckiego,

-            Piotrowi Mierzejewskiemu Złombud z Wysokiego Mazowieckiego,

-            Bogumile i Ryszardowi Skawskim - Z. U-H. z Czyżewa,

-            Mariannie Wysockiej i Jolancie Szydłowskiej - Zajazd pod Różami w Kałuszynie,

-            Wojciechowi Brzozowskiemu - Sklep Spożywczo-Przemysłowy z Wysokiego Mazowieckiego,

-            Piotrowi Kozłowskiemu - Agencja Ubezpieczeniowo-Usługowa z Wysokiego Mazowieckiego,

-            Marianowi Dąbrowskiemu - Market Budowlany w Szepietowie,

-            Ewie i Stanisławowi Zgierun - Zakład Cukierniczo-Piekarniczy z Wysokiego Mazowieckiego,

-            Kamilowi Truchel - Ubezpieczenia z Wysokiego Mazowieckiego.

Szczególne podziękowania składamy Łukaszowi Godlewskiemu za przywóz rowerów uczestników pielgrzymki z Częstochowy i Jarosławowi Murawskiemu za udostępnienie samochodu towarzyszącego pielgrzymom oraz Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Fałkowie za nieodpłatne udostępnienie szkoły na nocleg.

 

 

Józef Dmochowski – przewodnik pielgrzymki

Zarząd Stowarzyszenia „Cykliści”