Aktualności

Starosta Wysokomazowiecki wyróżniony Medalem 100-lecia PCK


W roku 2019 Polski Czerwony Krzyż obchodził 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla tej organizacji przyznawane są Medale 100-lecia PCK. 7 lutego Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński odebrał pamiątkowy Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża z rąk Elżbiety Paszkowskiej, Dyrektor Podlaskiego Okręgowego Oddziału PCK w Białymstoku. Podczas uroczystości wręczono również podziękowania i odznaczenia Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi oraz osobom zaangażowanym w działalność na rzecz PCK, a także odczytano oficjalny komunikat inauguracyjny IV 24-godzinnego Maratonu Rowerowego, organizowanego przez Klub Rowerowy Łabędź w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Dyrektor Podlaskiego Okręgowego Oddziału PCK w Białymstoku skierowała słowa podziękowania do wszystkich osób, wspierających Polski Czerwony Krzyż, w tym do Prezesa O.R. PCK w Zambrowie, Tadeusza Wróblewskiego za współdziałanie na rzecz dobra oraz krzewienie idei honorowego krwiodawstwa.

 

Podczas uroczystości odczytano także oficjalny komunikat inauguracyjny IV 24-godzinnego Maratonu Rowerowego, organizowanego przez Klub Rowerowy Łabędź w Wysokiem Mazowieckiem. Maraton, podobnie jak w ubiegłych latach, przebiegać będzie ulicami miasta Wysokie Mazowieckie oraz drogami Gmin Wysokie Mazowieckie i Kulesze Kościelne. Długość jednego okrążenia to 34 km. Początek maratonu 30 maja o godzinie 10.00, zakończenie Maratonu 31 maja. Do rywalizacji dopuszczonych zostanie 50 uczestników, a wysokość opłaty startowej to 80 zł.

 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 18 stycznia 1919 r. pod patronatem Heleny Paderewskiej zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu ideami Czerwonego Krzyża. Uczestnicy tej narady powołali Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, które w 1927 roku zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż. Obecnie Polski Czerwony Krzyż realizuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspiera i aktywizuje seniorów oraz honorowych krwiodawców, uczy pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań, prowadzi ratownictwo medyczne i pomoc humanitarną. W Polskim Czerwonym Krzyżu działa ponad 80 tysięcy wolontariuszy. Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku poprzez oddziały rejonowe w Białymstoku, Hajnówce, Łomży, Mońkach, Sokółce, Suwałkach i Zambrowie prowadzi działalność na terenie całego województwa podlaskiego.