Aktualności

"Stawiam na drób"- warsztaty szkoleniowe z Marcinem Budynkiem w Zespole Szkół Zawodowych


Nowoczesne metody obróbki drobiu, marynowanie drobiu, kompozycje smakowe i aranżacja potraw na talerzach były tematem przewodnim warsztatów gastronomicznych przeprowadzonych w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem w dniu 27 lutego 2019r. Do udziału w szkoleniu zostały zaproszone wybrane szkoły o profilu gastronomicznym, posiadające odpowiednie zaplecze techniczne, niezbędne do przeprowadzenia części merytorycznej spotkania. Warto dodać, iż ZSZ w Wysokiem Mazowiecką jest jedyną szkołą na Podlasiu, która otrzymała rekomendację do wzięcia udziału w tak profesjonalnym szkoleniu.


Głównym celem warsztatów "Stawiam na drób" było przekazanie uczniom wiadomości z zakresu jakości polskiego mięsa drobiowego oraz przeprowadzenie instruktarzu z zakresu obróbki technologicznej tego mięsa. W części teoretycznej młodzież wysłuchała prelekcji dotyczącej produkcji i spożycia drobiu w Polsce, czynników określających jakość tego mięsa oraz uczestniczyła w lekcji porcjowania kurczaka. Kucharz w swoim wystąpieniu przywołał do łask gęsinę, wskazując na szerokie możliwości wykorzystania mięsa tych ptaków w kuchni jak również na wyjątkowy smak. W "Kąciku dietetycznym" Pani Judyta przygotowała prezentację o zasadach zdrowego odżywiania i o pozytywnym wpływie na nasze zdrowie spożycia mięsa drobiowego. Zdecydowanie polecała w żywieniu drób z wolnego chowu, mówiła o wartości odżywczej mięsa, o przeciwdziałaniu chorobom serca i obniżaniu poziomu cholesterolu.


W części praktycznej wybrani uczniowie z klas I, II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych pod okiem znanych kucharzy m.in Babkowskiego Kamila - szefa kuchni w restauracji Tawerna Fisza w Augustowie, Angelo Colombo - właściciela BISTRO "Dobra zmiana" w Białymstoku oraz mistrza kulinarnego, głównego pomysłodawcy tego przedsięwzięcia - Marcina Budynka przygotowali kulinarne "cuda". Gotowanie piersi z kaczki metodą sous-vide lub inaczej w opakowaniu próżniowym było doskonałą okazją do poznania nowoczesnych technik kulinarnych oraz zachętą do wykorzystywania tej metody podczas przygotowania potraw z ryb, cielęciny, wieprzowiny czy warzyw. Kruche i soczyste mięso uzyskane tą techniką sprawiło że w daniu rozsmakował się każdy, kto go spróbował. Apetycznie chrupiąca, aromatyczna, doskonale przypieczona skórka to sekret idealnego smaku pieczonego kurczaka i o tym przekonali się uczestnicy szkolenia, którzy przygotowali udko z soczewicą i szpinakiem. Nie ma nic bardziej kuszącego niż złociście przypieczony kurczak a wystarczy natrzeć kurczaka solą przed obróbką cieplną lub przed końcem pieczenia posmarować masłem z miodem. "Królem" dzisiejszych warsztatów był drób z którego przygotowano wykwintne dania obiadowe, buliony i sosy oraz przystawki ciepłe i zimne. Wszystkie sporządzone potrawy były smaczne i łechtały podniebienia uczestników i kucharzy.

Na zakończenie warsztatów uczniom rozdano dyplomy i drobne upominki. Uczeń Patryk Wróblewski i nauczyciel zawodu udzielili wywiadu podczas którego wskazano na potrzebę organizacji tego typu szkoleń i korzyści w kształceniu przyszłych kucharzy. Warsztaty były cenną lekcją sztuki kulinarnej a przez świat potraw z drobiu młodzież poprowadzili znani szefowie kuchni. Warto dodać iż Marcin Budynek prowadzi występuje w programach telewizyjnych związanych z gastronomią m.in. "Dwa żywioły, Dwie pasje" czy " Przepis dnia" a dawniej Pytanie na śniadanie.

 

Szkolenie "Stawiam na drób" V edycja projektu sfinansowane w całości z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego zostało zorganizowane przez Związek Polskie Mięso oraz Akademię Kulinarną Marcina Budynka. Organizatorem ze strony szkoły była Pani Agnieszka Kaliszczyk i Monika Osmólska.

 

(op. i fot. ZSZ im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem)