Aktualności

Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka


W dniu 5 lipca 2015 roku już po raz ósmy odbył się w Wysokiem Mazowieckiem Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka. Wszystkie punkty programu zgodnie z ideą zyskały mleczną odsłonę, by promować mleko i produkty mleczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka ma bowiem na celu zwracanie uwagi na korzyści dla zdrowia płynące z codziennego spożywania nabiału.

 

XXI wiek przyniósł istotną zmianę w świadomości konsumenta, ukierunkowaną na szczególną dbałość o zdrowie, a postęp w medycynie spowodował, że średnia długość życia człowieka znacząco rośnie, więc profilaktyka zdrowotna powinna być wyzwaniem dla każdego z nas.

 

Mleko od zarania dziejów jest dla człowieka najważniejszym pokarmem, a Hipokrates twierdził, że jest to najdoskonalszym i najbardziej kompletnym, jaki stworzyła natura. Nie ma bowiem we współczesnej diecie człowieka innego, naturalnego produktu, o porównywalnie bogatej wartości odżywczej, aktywności biologicznej i tak wysokim potencjale immunostymulacyjnym.

 

Produkty mleczne, pełniąc bardzo ważną rolę w diecie człowieka, stały się niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia, ale także urody i dobrej kondycji. Obecnie produkty mleczne są częścią nowoczesnego stylu życia, a ich spożywanie należy do dobrego tonu  i wywołuje pozytywne emocje.

 

Z mleka otrzymujemy cały wachlarz różnorodnych  produktów, np. sery, twarogi, masło, śmietankę, mleczka smakowe oraz produkty fermentowane czyli jogurty, kefiry, maślanki. Każdy rodzaj produktów mlecznych ma swoje zalety, więc każdy konsument może wybrać coś smacznego dla siebie. Od kilku lat dynamicznie wzrasta spożycie produktów fermentowanych – głównie jogurtów i maślanek. Ale nigdy z mody nie wyszły sery, twarogi i masło.

 

Polska jest jednym z siedmiu największych producentów mleka w Unii Europejskiej i, jak wynika z prowadzonych badań, Polacy chętnie spożywają produkty mleczne, jednakże ich spożycie w naszym kraju jest nadal znacznie mniejsze niż średnia w Europie. Średnio Polak spożywa około 200 litrów mleka i przetworów mlecznych rocznie, ale jest to prawie dwukrotnie mniej niż inni mieszkańcy Europy, u których średnia wynosi około 350 litrów rocznie. Zadaniem przetwórców mleka jest więc nie tylko wyprodukowanie atrakcyjnego dla konsumenta wyrobu, ale przede wszystkim dotarcie do jego świadomości, jak zdrowe i potrzebne dla organizmu człowieka są produkty mleczne.

 

To właśnie zwracanie uwagi na korzyści dla zdrowia płynące z codziennego spożywania nabiału ma na celu coroczny Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka. Ósma edycja tego wydarzenia odbywała się na Stadionie Miejskim w Wysokiem Mazowieckiem, a rozpoczęła się o godzinie 12:30 występem Miejskiej Orkiestry Dętej z Lubawy. Część oficjalną zainicjował Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa, Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA Dariusz Sapiński symbolicznym toastem szklanką mleka wraz z zaproszonym gośćmi: Wicepremierem i Ministrem Gospodarki Januszem Piechocińskim, Prezesem Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny Waldemarem Brosiem, Księdzem Biskupem Łomżyńskim Tadeuszem Bronakowskim, Radcą Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce Yuryem Pilipsonem, Zastępcą Prezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjanem Zwolakiem, Doradcą Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Janem Sobieckim, posłem Jackiem Boguckim, Wojewodą Podlaskim Andrzejem Meyerem, Członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyński i Radną Sejmiku Województwa Podlaskiego Darią Sapińską. Podczas tej części programu wręczono wyróżnienia i pamiątkowe statuetki przyznane przez Radę Ekspertów Mleczarstwa osobom i firmom, dzięki którym nastąpił rozwój dystrybucji produktów mleczarskich na świecie i w Polsce oraz osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju polskiego mleczarstwa i produkcji mleka.  Światowy Dzień Mleka w Polsce był też okazją do wręczenia wyróżnień specjalnych przyznanych przez Prezesa Zarządu Grupy MLEKOVITA i Przewodniczącego Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusza Sapińskiego: za partnerską współpracę pierwszego Złotego Dariusa otrzymał Dyrektor w firmie Jeronimo Martins Polska Miguel Coutinho (w imieniu uhonorowanego nagrodę odbierał Wojciech Kozar), a Złotą Odznakę MLEKOVITY – Sławomir Bień; jako Ambasador MLEKOVITY na rynkach zagranicznych wyróżniony został zaś Eugeniusz Aleksandravicius. W tym dniu za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami odznaczeni zostali: Marek  Wnorowski (srebrny medal) i Alina  Szymborska (brązowy medal). Ponadto odznakami honorowymi „Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskich” uhonorowani zostali: Jarosław   Stankiewicz, Szczepan  Smoleński, Adam   Frydrych, Krzysztof Jamiołkowski, Justyna  Święcka, Wanda  Bednarek, Agnieszka Żukowska, Katarzyna Gromada, Dariusz   Jabłoński, Wiesław  Kulesza, Cezary Wiśniewski.

 

Drugą część imprezy otworzył kolejny występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Lubawy. Ciąg dalszy Światowego Dnia Mleka w Polsce – Ogólnopolskiego Święta Mleka obfitował w szereg atrakcji: wystąpił zespół PRETEKST, najmłodszych w mlecznym rytmie cudownie bawili animatorzy, a na zakończenie wystąpiły mleczne gwiazdy wieczoru: zespoły After Party, Exaited i Extazy. Odbyły się również tradycyjne Mistrzostwa w Piciu Mleka, które z wynikiem 10,25 s wygrał Wiesław Szydłowski. Ponadto degustacje doskonałych produktów mlecznych i potraw z nich wyczarowanych przygotowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Światowy Dzień Mleka w Polsce – Ogólnopolskie Święto Mleka patronatem honorowym objęli: Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.