Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem z nowym laboratorium i głównym wejściem


11 października 2021 r. oficjalnie oddano do użytku szpitalne laboratorium oraz nowe, główne wejście do budynku, które zostały wyremontowane w ramach IV etapu całkowitej modernizacji Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. W uroczystym otwarciu nowych obiektów udział wzięli m.in. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Radni Rady Powiatu Wysokomazowieckiego, samorządowcy z terenu powiatu wysokomazowieckiego i pracownicy szpitala, a także krajowi eksperci w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej: prof. dr hab. med. Maciej Szmitkowski i Wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych Małgorzata Rusak. Wszystkich obecnych przywitała Dyrektor Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem Bożena Grotowicz.

 

- Jesteśmy w trakcie realizacji IV etapu modernizacji szpitala. Mamy za sobą otwarcie apteki szpitalnej, oddziału chirurgicznego, położniczego, pediatrycznego. Dziś świętujemy oddanie do użytku laboratorium diagnostycznego, które do tej pory mieściło się w różnych budynkach w szpitalu, co nie pomagało w zarządzaniu tą jednostką. Dziś ta jednostka mieści się w nowoczesnych, wyremontowanych pomieszczeniach - mówiła dyrektor Bożena Grotowicz. - Przed nową panią kierownik i całym personelem jednostki stawiamy wysokie wymagania, ponieważ nasz szpital będzie się starał o państwowe certyfikaty, które pozwolą nam na ubieganie się o większe i lepsze finansowanie z NFZ-u.

 

 

Ważną rolę szpitalnego laboratorium w funkcjonowaniu jednostki zaznaczył Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

 

- Przed nami, jako samorządem powiatu i dyrekcją szpitala stoi zadanie, aby to laboratorium miało większe znaczenie. Mamy już warunki techniczne do tego, aby podjąć współzawodnictwo z sieciami laboratoriów, które funkcjonują w naszym mieście. Marka tego laboratorium jest znakomita, mam nadzieję że to wykorzystamy, żebyśmy wygrywali z konkurencją jakością i rzetelnością. Chciałbym serdecznie podziękować naszemu największemu sponsorowi jeśli chodzi o przebudowę szpitala, Rządowi RP i panu Premierowi, którego dziś reprezentuje Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Dzięki osobistemu wstawiennictwu pana Wojewody i pracownikom Urzędu Wojewódzkiego udało się przekonać rząd do tego, aby zechciał wejść w tak dużą inwestycję. To jest coś, co dla nas, dla zarządu i dla radnych rady powiatu jest najważniejszym zadaniem na tę kadencję. Dziękujemy za przychylność dla powiatu i dla poszczególnych samorządów.

 

-  Cieszę się, że zdobyliście się państwo na taką odwagę - powiedział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. - Dziękuję za kolejne zaproszenie do powiatu wysokomazowieckiego, cieszę się, że jestem na kolejnym etapie modernizacji szpitala. Chcę serdecznie pogratulować tej decyzji i tej modernizacji. Życzę aby te wszystkie elementy, które już zostały zmodernizowane i to, co jest jeszcze w planach, żeby to wszystko przełożyło się na efekty w zakresie lecznictwa.

 

Spotkanie było także okazją do symbolicznego otwarcia nowego, głównego wejścia do budynku. Jak podkreśliła dyrektor Grotowicz w ramach IV etapu modernizacji szpitala prace budowlane trwają także na oddziałach wewnętrznym i ortopedycznym. W tym roku do użytku zostały oddane już dwa oddziały: chirurgiczny oraz pediatryczny. Całkowity koszt inwestycji to ponad 22 mln złotych, z czego połowa funduszy pochodzi z budżetu państwa. Pozostała połowa została pokryta ze środków własnych szpitala oraz budżetu powiatu wysokomazowieckiego.