Aktualności

Uczniowie ZSZ im. S. Staszica na Marszu Żywych w Oświęcimiu


2 maja w ramach projektu "International March of the Living", zorganizowanego przez MEN uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem uczestniczyli w 28. Marszu Żywych w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Warto dodać że byliśmy jedyną szkoła z województwa podlaskiego. Byli tam również młodzi ludzie z całego świata. Około 10 tysięcy uczestników przeszło wspólnie "drogą śmierci" między byłymi obozami: Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau. W tym roku największą grupę stanowiła młodzież z USA, Argentyny oraz Węgier.

Po przejściu przez bramę "Arbeit macht frei" uczniowie wraz z innymi uczestnikami marszu przeszli z terenu byłego obozu Auschwitz I do Auschwtz II-Birkenau. Główna ceremonia odbyła się przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu położonym w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów II i III.

Zapłonęło tam sześć symbolicznych zniczy symbolizujących sześć milionów ofiar Holokaustu. Odczytano nazwiska dzieci, które zginęły w Szoa (Holokauscie), a na 3 bilbordach wyświetlany był film pokazujący 80 lat od wybuchu II wojny światowej oraz film ukazujący historie i los Salonik- najstarszej społeczności żydowskiej na świecie, której 90%mieszkańców została wymordowana w czasie Holokaustu.

Następnie zapalono pochodnie Yizkor, która znajduje się obok pomnika ofiar. Przemówienia wygłosili zaproszeni goście i świadkowie wydarzeń. Mieliśmy również możliwość obejrzeć występy artystyczne, gdzie motywem przewodnim był motyw muzyczny z filmu ?Lista Schindlera? jako dar dla uczczenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Zapalono również pochodnie dla upamiętnienia pomordowanych w Holokauście oraz odmówiono kadisz żałobny- czyli tradycyjną żydowską modlitwę, która została odmówiona przez sześciu ocalałych z Holokaustu. Na zakończenie ceremonii usłyszeliśmy Hikawę - hymn państwowy Izraela. W czasie pobytu nie zabrakło czasu na refleksje nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, jak również sposobów zapobiegania zjawiskom, które także dzisiaj mogą prowadzić do łamania praw człowieka i podobnych zbrodni.