W Sokołach upamiętniono śp. ks. Zygmunta Laskowskiego


7 listopada 2021 r. podczas uroczystej Mszy Św. z udziałem przedstawicieli rządu w Bazylice Mniejszej w Sokołach odsłonięto tablicę, upamiętniającą śp. ks. Zygmunta Laskowskiego, wikariusza parafii pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Sokołach oraz kapelana ,,Solidarności", aktywnie wspierającego podziemie opozycyjne w latach 80-tych. Podczas uroczystości dokonano także pośmiertnego odznaczenia księdza Laskowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

W uroczystości upamiętnienia oraz odsłonięcia tablicy ks. Zygmunta Laskowskiego udział wzięli m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Senator RP Jacek Bogucki, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski, Przewodniczący Koła Więzionych i Represjonowanych w Sokołach Zenon Perkowski, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, poczty sztandarowe i mieszkańcy gminy.

 

Tablica upamiętniająca ks. Zygmunta Laskowskiego została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej i powstała z inicjatywy członków Koła Więzionych i Represjonowanych w Sokołach. Jak podkreślił Przewodniczący Koła, Zenon Perkowski, członkowie koła wystąpili z wnioskiem do kancelarii Prezydenta RP o odznaczenie ks. Laskowskiego Krzyżem Wolności i Solidarności, zaś Prezydent Andrzej Duda, po zapoznaniu się z dokumentacją i z historią ks. Laskowskiego podjął decyzję o odznaczeniu go również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

- Tablica ufundowana przez IPN i upamiętniająca ks. Laskowskiego jest naszą podzięką za jego wytrwałą służbę Bogu i za całą działalność patriotyczną - powiedział Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, dr hab. Piotr Kardela. - We współpracy z miejscowym duchowieństwem, rolniczą ,,Solidarnością" i Klubem Więzionych i Represjonowanych upamiętniliśmy tak wspaniałego Polaka i kapłana. Pamięć o ks. Laskowskim niech trwa wiecznie.

 

W imieniu zmarłego odznaczenia Prezydenta RP z rąk Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku przyjęła siostra ks. Laskowskiego, Barbara Ostrowska. 

 

- Nasze zdziwienie szybko przekształciło się w radość, że pomimo upływu około 40 lat od dnia zakończenia posługi w parafii Sokoły działalność księdza została zauważona i doceniona, a pamięć o nim została wśród mieszkańców aż do dziś - podkreślała siostra ks. Laskowskiego, dziękując za organizację uroczystości w imieniu swojej rodziny.

 

Pamięć ludzka pozostaje w sercach, ale pamiętajmy, że kolejne pokolenia odchodzą i potrzebne są takie trwałe znaki pamięci, jak ta tablica - zaznaczył Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski. - Ta tablica niech będzie naszym znakiem pamięci i niech świadczy o tym, że ta dewiza ,,Bóg. Honor. Ojczyzna.” jest ciągle aktualna, a kolejne pokolenia Polaków będą jej wierne.

 

Ksiądz Zygmunt Laskowski urodził się 1 września 1949 roku w m. Tybory-Misztale (gm. Wysokie Mazowieckie), był synem Mieczysława i Jadwigi (z domu Gołaszewskiej). Święcenia prezbiteratu przyjął 14 grudnia 1975 roku. W latach 80-tych XX wieku był wikariuszem w parafii pw. Wniebowstąpienia NMP w Sokołach. Gdy latem 1980 roku wybuchły protesty i powstała Solidarność ks. Laskowski stał się jej gorącym orędownikiem. W stanie wojennym wspierał podziemie opozycyjne, służył posługą duszpasterską działaczom zdelegalizowanej i prześladowanej ,,Solidarności", a także odprawiał msze za ojczyznę, których częstym gościem byli m.in. ks. Stanisław Suchowolec oraz rodzice ks. Jerzego Popiełuszki. Jego postawa i demonstrowany sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz sprawiły, że był inwigilowany przez Słuzbę Bezpieczeństwa. Po posłudze w Sokołach ks. Laskowski był wikariuszem w parafii p.w. św. Anny w Kolnie oraz parafii Bożego Ciała w Łomży. W 2004 roku został mianowany kanonikiem honorowym Łomżyńskiej Kapituły Katedralnej. Zmarł 13 czerwca 2010 roku.