Wicepremier Jarosław Kaczyński z wizytą w Wysokiem Mazowieckiem


20 czerwca Wicepremier Jarosław Kaczyński odwiedził Wysokie Mazowieckie. Podczas spotkania z samorządowcami, parlamentarzystami i mieszkańcami powiatu Wicepremier przedstawiał główne założenia Polskiego Ładu - nowego programu społeczno-gospodarczego na okres po pandemii. 

 

Na spotkaniu w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem wszystkich zebranych powitał Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

 

- Odwiedził nas dzisiaj człowiek, do którego mieszkańcy naszego powiatu żywią ogromny szacunek, podziw, który dla nas jest niedoścignionym wzorem męża stanu, polityka najwyższej klasy. Panie premierze, serdecznie witamy w Wysokiem Mazowieckiem - powiedział Starosta.

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił o ambitnym planie dogonienia do końca tej dekady Europy, w kwestii przeciętnego dochodu na głowę oraz o innych założeniach Polskiego Ładu - m.in. obniżce podatków dla 18 mln Polaków, pomocy finansowej dla samorządów oraz zmianach w służbie zdrowia.


Dziś stajemy przed nowym wyzwaniem. Bardzo często używamy słowa ,,odbudowa” i tak, trzeba się odbudowywać, ale przede wszystkim trzeba się budować. Polski Ład to przede wszystkim plan dogonienia Europy do końca tej dekady, jeżeli chodzi o dochód na głowę liczony w sile nabywczej, czyli realny dochód na głowę - podkreślał Jarosław Kaczyński. -  Jest w naszym narodzie, także w tej jego części, która mieszka na wsi, w mniejszych ośrodkach, ogromny potencjał. Trzeba go wykorzystać, ale to się nie może stać w sposób niezorganizowany i to się nie może stać bez wsparcia ze strony państwa, chociaż oczywiście inicjatywa oddolna, zarówno czysta gospodarcza, jak i ta ze strony samorządów jest tutaj ogromnie ważna. (…) Mamy do dyspozycji 770 mld. zł. z Unii Europejskiej i mamy do tego własne środki. Razem to będzie dobrze przeszło bilion złotych na kolejne siedem lat. (...) Warto być Polakiem, warto służyć polskim interesom i po to jest właśnie rząd.

 

Wśród głównych punktów Polskiego Ładu znajdują się również takie zadania jak powstanie Specjalnych Stref Ekonomicznych, środki dla wsi i małych miast przeznaczone na przedsięwzięcia związane z cyfryzacją, inwestowanie w powstanie domów kultury, remonty szkół, tworzenie przedszkoli, żłobków, domów seniora, świetlic i bibliotek, wsparcie i ułatwienia dla firm przetwórstwa rolno-spożywczego, budowa domu do 70 mkw. bez formalności oraz emerytura bez podatku do 2500 zł.