Aktualności

Wysokomazowieccy Cykliści uczcili stulecie Niepodległości Polski na sportowo.


Dnia 30 kwietnia 2018 r. dwudziestu siedmiu cyklistów wyruszyło z Wysokiego Mazowieckiego do Matki Boskiej Ostrobramskiej, Zułowa i Powiewiorki, by dziękować za 100 lat niepodległości Polski oraz oddać hołd głównemu twórcy naszej suwerenności – Józefowi Piłsudskiemu. Organizatorem pielgrzymki było Stowarzyszenie „Cykliści”. Opiekunem duchowym pielgrzymki był ks. Wojciech Kurek, funkcję kierownika sprawował Józef Dmochowski. Pielgrzymi szlak liczył 530 km i został pokonany w ciągu pięciu dni.
    Rankiem, 30. kwietnia w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem pielgrzymi wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej przez ks. Wojciecha Kurka. Po Eucharystii i błogosławieństwie w asyście policjantów z ruchu drogowego udali się na trasę, która została podzielona na pięć etapów:
I - Wysokie Mazowieckie – Rajgród (113km),  
II - Rajgród – Druskienniki (113 km),
III - Druskienniki – Butrymańce (105 km),
IV - Butrymańce – Podbrodzie (117 km),
V - Podbrodzie Zułów – Powiewiórka – Wilno (80 km).
W szóstym dniu - 5 maja, pielgrzymi rowerowi wraz z przybyłymi autokarem członkami rodzin i przyjaciółmi uczestniczyli we mszy św. przed Cudownym Wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, następnie zwiedzali Wilno oraz uczestniczyli w Paradzie Polskości organizowanej przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, po czym w późnych godzinach wrócili szczęśliwie do Wysokiego Mazowieckiego.
Wyprawa miała wieloaspektowy charakter: patriotyczny, modlitewny, społeczny i sportowy. Uczestnicy oddawali hołd bohaterom niepodległości poprzez modlitwę, trud pielgrzymi oraz składanie w miejscach pamięci kwiatów i zapalanie zniczy. Pod krzyżem w Gibach pielgrzymi uczcili pamięć ok. 600 ofiar Obławy Augustowskiej z 1945 r. zaś w Zułowie, Powiewiórce i na Wileńskiej Rossie oddali hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz spoczywającym tam żołnierzom polskim, składając kwiaty, zapalając znicze i odśpiewując Hymn Państwowy.
    Pielgrzymi spotykali się po drodze z wieloma dowodami sympatii i uznania. Podkreślić należy bardzo serdeczne przyjęcie przez kapłanów w Rajgrodzie, Druskiennikach, Butrymańcach i Podbrodziu oraz Ojców Franciszkanów w Wilnie, życzliwość dyrekcji polskich szkół w Butrymańcach i Podbrodziu, którzy zapewnili uczestnikom bezpłatne noclegi. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo życzliwe przyjęcie chlebem i solą przez przedstawicieli Druskiennickiego Oddziału Związku Polaków na Litwie oraz przez Starostę Podbrodzia Pana Edwarda Worszyńskiego, który towarzyszył pielgrzymom podczas uroczystego złożenia wieńca w miejscu narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie. Podczas przejazdu przez tereny zamieszkałe w większości przez społeczność polską (Ejszyszki, Soleczniki, Butrymańce) pielgrzymi spotykali się z licznymi przejawami sympatii. Wielkim przeżyciem dla wszystkich był udział w marszu Polaków w Wilnie, który potwierdzał, jak liczna jest społeczność polska na Litwie i jak bardzo ważne jest utrzymanie tam ducha polskości.
    W swoich modlitwach pątnicy pamiętali szczególnie o wszystkich ludziach dobrej woli, którzy wsparli pielgrzymkę finansowo, w postaci produktów spożywczych i użyczyli samochodu do transportu bagażu. Nie zapomnieli o przedstawicielach samorządów Miasta Wysokie Mazowieckie i Powiatu Wysokomazowieckiego za wsparcie finansowe, o funkcjonariuszach Policji w Wysokiem Mazowieckiem, Łomży, Grajewie i Augustowie, którzy pomogli pokonać najbardziej niebezpieczne odcinki trasy. Pamiętali o wszystkich, którzy włączyli się w proces organizacji, pomagali w czasie przebiegu lub okazywali pomoc na trasie przejazdu.
    Pielgrzymowało 7 kobiet i 20 mężczyzn. Najstarszy uczestnik miał 68 lat, najmłodszy 33 lata. Pogoda wyjątkowo sprzyjała pielgrzymom, nie zdarzyły się żadne przykre sytuacje zdrowotne i techniczne.
    Podczas wyprawy panował duch zdrowej rywalizacji sportowej, a jednocześnie było to wspaniałe wydarzenie jednoczące uczestników w różnym wieku i z różnych grup społecznych, lecz uznających wolność narodową za jedną z najważniejszych wartości.   

Pielgrzymkę wsparli finansowo i materialnie:
Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie
Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego
Prezes Zarządu Grupy Mlekovita
Właściciele Przedsiębiorstwa ROLPOL P. Ołdakowscy z Szepietowa
Karol Nowicki Radny Rady Miasta Wysokie Mazowieckie

Józef Dmochowski