Aktualności

Wystawa „Plenery Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu”


Piątek, 28 lutego 2014 r. był bardzo ważnym dniem dla młodych artystów z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu. W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka odbyło się bowiem otwarcie pierwszej, przekrojowej wystawy ich dzieł.

Ekspozycję zatytułowano „Plenery Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu”. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu. Warto dodać, iż wernisaż był także podsumowaniem projektu edukacyjnego, realizowanego przez grupę uczennic z kl. II OSSP, pracujących pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów artystycznych: P. Barbary Pełszyk i P. Michała Selerowskiego.

Wszystkich przybyłych na otwarcie wystawy gości powitała serdecznie P. Dorota Łapiak – Dyrektor  Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. kolekcjoner sztuki P. Honore Heroes z żoną, przedstawiciele Rady Powiatu Wysokomazowieckiego,  dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z lokalnych placówek oświatowych,  rodzice młodzieży OSSP oraz mieszkańcy Ciechanowca i okolic. Po wystąpieniu Pani Dyrektor głos zabrał P. Eugeniusz Święcki – Dyrektor ZSOiZ w Ciechanowcu. Mówił on m.in. o kierowanej przez siebie Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych, jej specyfice, sukcesach i planach na przyszłość.

Następnie zaprezentowała się młodzież. Młodzi plastycy podziękowali wszystkim za przybycie. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowali do tych, dzięki którym możliwe było zorganizowanie aż 14 plenerów, które odbyły się m.in. na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, w Zakopanem, Sandomierzu, Toruniu, Drohiczynie, Krasnogrudzie oraz Kiejdanach na Litwie. Materialnym wyrazem podziękowania były wręczane przez uczniów piękne, ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne.

Po tym sympatycznym akcencie odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji. Symboliczną wstęgę przecięli: P. Dyrektor Dorota Łapiak, P. Dyrektor Eugeniusz Święcki i przedstawiciel Rady Powiatu Wysokomazowieckiego P. Jan Stanisław Piętka. Na wystawie zgromadzono wybrane prace wszystkich uczniów OSSP z klas I-IV. Głównymi tematami obrazów są pejzaże, architektura i martwe natury. Wśród technik plastycznych dominują z kolei rysunek ołówkiem, węglem, sepią, a także akwarela, tempera, gwasz i pastel.

Młodzi artyści bardzo odpowiedzialnie podeszli do swej pierwszej, tak poważnej wystawy. Było to dostrzegalne zarówno podczas przygotowań, jak też w czasie samego wernisażu. Z pasją i przejęciem opowiadali o swoich dziełach, jak również nauce w samej szkole artystycznej. Widać było także zainteresowanie gości, którzy z uznaniem wypowiadali się na temat wystawionych prac.

Organizatorzy zatroszczyli się także o słodki poczęstunek, zaś odbiór dzieł uprzyjemniała oprawa muzyczna, o którą zadbała trójka utalentowanych uczniów kl. I i III OSSP – Natalia Ziółkowska,  Marta Pełszyk i Kewin Niewiarowski.

Otwarcie pierwszej, „dorosłej” wystawy okazało się więc sukcesem, na który zasłużenie zapracowali organizatorzy. Dziękujemy pracownikom i Dyrekcji Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Dyrekcji ZSOiZ w Ciechanowcu, uczestniczkom projektu edukacyjnego z kl. II OSSP: Paulinie Białej, Weronice Binaś, Weronice Siekierko, Marlenie Święciak, Magdalenie Zawistowskiej oraz nauczycielom: P. Barbarze Pełszyk i P. Michalowi Selerowskiemu.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy prac naszych utalentowanych, młodych plastyków. Potrwa ona do16 marca.

 

autor: Dariusz Okieńczuk

foto: Bogdan Tarkowski