Aktualności

X Wysokomazowiecka Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę


Już po raz dziesiąty czterdziestu jeden pielgrzymów na rowerach wyruszyło 8 sierpnia z Wysokiego Mazowieckiego do Matki Boskiej Częstochowskiej. Organizatorem pielgrzymki było Stowarzyszenie „Cykliści” we współpracy z Parafią p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem oraz wysokomazowieckimi samorządami. Opiekunem duchowym pielgrzymki był ks. Wojciech Kurek – wikariusz tejże parafii, którego wspierał ks. Dariusz Kuligowski z Łap. Przewodnikiem był Józef Dmochowski 
z Czyżewa. Pielgrzymi szlak liczył 440 km. Cykliści pokonali go w ciągu sześciu dni, pokonując dziennie od 50 do 95 km. Pielgrzymka miała charakter głównie modlitewny w łączności duchowej  z 33 Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę oraz kulturowy i sportowy. Codziennie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Św, Apelu Jasnogórskim, odmawiali Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i słuchali konferencji. Stałym miejscem na trasie pielgrzymki jest Zuzela, miejsce urodzin Prymasa Tysiąclecia, gdzie pielgrzymi modlili się o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi nawiedzili Sanktuaria Maryjne w Miedznej, Lewiczynie, Fałkowie, Gidlach oraz  Sanktuarium Św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej. Podczas jazdy pielgrzymi doskonalili umiejętność długotrwałej i bezpiecznej jazdy na rowerze. W swych modlitwach pielgrzymi pamiętali o wszystkich, którzy pomogli w organizacji pielgrzymki: podatnikach, którzy przekazali 1% podatku dochodowego, Samorządzie Powiatu Wysokomazowieckiego, Samorządzie Miasta Wysokie Mazowieckie, firmach i osobach, które udzieliły wsparcia finansowego, ofiarowali pieczywo i napoje, użyczyli samochodu do transportu bagaży i rowerów oraz tych wszystkich, którzy okazywali życzliwość na trasie przejazdu.

Trudy pielgrzymki rowerowej pokonało 41 osób w tym 22 mężczyzn oraz 19 kobiet.

Najstarszy uczestnik miał 63 lata, najmłodszy 12 lat. Pogoda była dość zmienna,  pielgrzymom towarzyszył niesamowity skwar, dość rzęsisty deszcz lub przeciwny wiatr, jednak wszyscy, którzy wyruszyli, dzielnie pokonywali wszelkie niedogodności i cali i zdrowi dotarli do celu.

Pielgrzymka zakończyła się 14 sierpnia Eucharystią sprawowaną na szczycie Jasnej Góry, po której pielgrzymi wrócili autokarem do Wysokiego Mazowieckiego. 

Józef Dmochowski – przewodnik pielgrzymki

Zarząd Stowarzyszenia „Cykliści”